Az egyházak meghajolnak az átvilágítás előtt

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés ismét módosítja az ügynöktörvényt, és az egyházi vezetőket is át kívánja világítani. A felekezetek képviselői más-más véleményen vannak: a katolikusok hallgatnak, az evangélikusok sajátosnak tartják, hogy róluk, de nélkülük döntenek, az unitáriusok már átvilágíttatták magukat, az izraeliták elfogadják.
Vágólapra másolva!

Az Országgyűlés sokadszorra kívánja módosítani az egyes fontos közbizalmi és közvélemény-formáló tisztséget betöltő személyek ellenőrzéséről szóló törvényt, egyszerűbb néven, az ügynöktörvényt. A megszületésekor még csupán a politikusokra, majd fokozatosan a média vezetőire, a bírákra, ügyészekre is kiterjedő törvényt az MSZP-SZDSZ kormány az egyházakra is ki kívánja bővíteni.

A legnagyobb hazai egyház, a Magyar Katolikus Egyház nem kívánta kommentálni azt a hírt, hogy várhatóan civilek fogják vizsgálni, hogy az az egyházon belül vannak-e a Nyilaskeresztes Pártból vagy az ÁVO-ból itt maradt személyek, esetleg előfordulnak-e vezetőik, lelkészeik között olyanok, akik a III/III-as csoportfőnökségnek dolgoztak.

Az evangélikus egyház irodaigazgatója, Hafenscher Károly azonban sajátosnak tartja az eljárást, hogy úgy hoznak róluk törvényt, hogy meg sem kérdezik őket. A törvényjavaslat szövegét meg sem kapták - mondta. Az evangélikus egyház komolyan veszi az állam és az egyház szétválasztását, ezért kérdésesnek tartják azt is, hogy egy külsős, állami szerv felszólíthat-e adott esetben valamely érintettnek talált egyházi embert távozásra, ami veszélyezteti az egyházak autonómiáját.

Hafenscher elmondta, hogy a lelkészi kar kétharmada mára kicserélődött, fiatalokból áll, a zsinati elnökség pedig már kérte az átvilágítást, amely jelenleg is tart. Ezt azonban lelkiismereti kérdésnek tartják - jelentette ki az irodavezető, majd hozzátette, hogy ennek ellenére alávetik magukat a törvényeknek.

A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (MAZSIHISZ) elnöke, Zoltai Gusztáv azt mondta, hogy mivel vezetőik közalapítványok vezetői egyben, így a törvény hatálya automatikusan rájuk is vonatkozik. Törvénytisztelők lévén, alávetjük magunkat a jogszabálynak - mondta Zoltai.

Az egyházak közül egyedüliként, a Magyarországi Unitárius Egyház már tavaly határozatot hozott arról, hogy a legközelebbi tisztújításon, 2005-ben csak azok indulhatnak, akik alávetik magukat az átvilágításnak - mondta Rázmány Csaba püspök. Az átvilágításra kötelezettek a zsinat tagjai, az Egyházi Képviselői Tanács, a lelkészek és a gondnokok, csak a presbitereket nem érinti. Mindezzel együtt Rázmány támogatja a törvényt, hogy megszűnjön a jelenlegi áldatlan állapot, amelyben munkájukkal esetleg összeegyeztethetetlen múltú vezetők töltenek be funkciókat az egyházaknál - fogalmazott az unitárius egyház püspöke.

A református egyház egyelőre nem nyilatkozott a kérdésben.