Kihúzták az ügynöklistáról a megfigyelteket

Vágólapra másolva!
A Mécs-bizottság kormánypárti tagjai kedden a Történeti Hivatalban és a Nemzetbiztonsági Hivatalban ellenőrzték a megküldött dokumentumokat. Az iratok alapján több személy esetében bebizonyosodott, hogy csupán azért szerepelt a neve a nyilvántartásban, mert őt magát megfigyelték. Így csökkent azoknak a száma, akikről feltételezik, hogy együttműködtek az előző rendszerben a titkosszolgálatokkal. A későbbiekben az érintettek meghallgatására is sor kerül, ezt teljes titoktartásban akarják megszervezni.
Vágólapra másolva!

Miután hétfő este befutott az Információs Hivatal jelentése is, minden szükséges irat a Mécs Imre szabad demokrata képviselő vezette bizottság rendelkezésére áll ahhoz, hogy megállapítsák: mely volt és jelenlegi kormánytagok működtek együtt az előző rendszerben a titkosszolgálatokkal.

Mécs Imre az [origo]-nak a reggeli órákban azt mondta: az Információs Hivatal által megküldött anyagban már máshonnan ismert nevek is szerepelnek, de szerinte újabb két-három fővel nőtt az érintettek száma. Az érintettek összlétszámára vonatkozóan azonban nem kívánt nyilatkozni, mondván: először meghallgatják az illetőket. A meghallgatásra mindenképpen zárt ülésen kerül sor, "diszkréten" - ahogy Mécs mondta -, a technikai feltételeket azonban még meg kell teremteni ehhez. A bizottság elnöke úgy látja: ahogy az átvilágítóbírák és az olajbizottság is megoldotta, hogy titokban hallgatott meg személyeket, úgy a vizsgálóbizottság is tud majd beszélni úgy a volt kormánytagokkal, hogy a sajtó arról ne értesüljön.

Kedden délelőtt a Történeti Hivatalba látogattak a bizottság kormánypárti tagjai, délután pedig a Nemzetbiztonsági Bizottság munkatársaival találkoztak, hogy ellenőrizzék és értékeljék a fellelhető dokumentumokat. A megküldött anyagban ugyanis csak annyi szerepelt, hogy kiknek a neve szerepel az egyes hivatalok nyilvántartásában és milyen szövegkörnyezetben.

Tóth Károly az [origo]-nak azt mondta: hasznos munkát tudtak végezni, érdemi információkat láttak. "Tisztább kép alakult ki, hogy milyen minőségben szerepelt valakinek a neve" - mondta Tóth, aki konkrétumokat nem akart mondani.

Mécs Imre, a bizottság elnöke az [origo]-nak délután azt nyilatkozta: több személy esetében bebizonyosodott, hogy szó sincs érintettségről, épp ellenkezőleg, az illetőket figyelték meg. Mások esetében azonban az érintettségről bizonyosodtak meg. Ennek alapján csökkent a sajtóhírek alapján valószínűsített érintettek száma - közölte Mécs, aki továbbra sem volt hajlandó konkrét számokat említeni.

Az ellenzéki tagok hétfőn bejelentették, hogy egyrészt a házelnökhöz fordulnak annak kapcsán, vajon törvényesen működik-e a bizottság, másrészt feljelentést tesznek ismeretlen tettes ellen államtitoksértés miatt, mert információk jelentek meg a sajtóban a bizottságnak írt titkos levelek tartalmával kapcsolatban. Csáky András MDF-es képviselő az [origo]-nak azt mondta: mindkét levelet most fogalmazzák, és hamarosan elküldik.

Répássy Róbert, a bizottság fideszes tagja azt mondta: őket is értesítették, hogy megtekinthetők az iratok, mivel azonban erre később is sort keríthetnek, nem a keddi időpont mellett döntöttek. Hozzátette: nem véglegesen függesztették fel a bizottsági tevékenységüket, csupán azt szeretnék, ha helyreállna a törvényes működés. A politikus szerint a házelnök vizsgálatára például már a jövő héten is sor kerülhetne. Várják ugyanakkor az adatvédelmi biztos állásfoglalását is az iratkezeléssel kapcoslatban. Az ombudsman várhatóan még a héten elküldi levelét a bizottságnak.

A bizottság következő ülésére várhatóan a jövő hét elején kerülhet sor. Amennyiben az ellenzék nem vesz részt a további munkában, a kormánypárti tagok mindenképpen elkészítik jelentésüket - állítja az elnök. Répássy nem zárta ki, hogy részt vesznek az ülésen.

Kapcsándi Dóra