Vágólapra másolva!
A dunai árvíz levonultával a helyreállítás az elsőrendű feladat. Elegendő munkáskéz hiányában a legnagyobb gondot az ideiglenes védgátak elbontása és elszállítása jelenti. Kismaroson az előírásokat megsértve egyszerűen betemették a feleslegessé vált több tízezer homokzsákot.
Vágólapra másolva!

Egy héttel az árvíz levonultát követően a Dunakanyar egyes települései még ostromlott erődre emlékeztetnek. Visegrádon például a Duna-parti sétányon, a patak- és csatornatorkolatoknál valóságos homokzsák erődök éktelenkednek. Az önkormányzat szívesen megszabadulna már a települést megmentő eszközöktől, de nincs, aki elbontsa a pótgátakat.

"A lakosság kifáradt a napokig tartó védekezésben, képtelenek vagyunk önkénteseket toborozni erre a munkára" - mondta Hadházy Sándor. A polgármester attól tart, hogy gyors beavatkozás nélkül rövidesen a férges, rothadó zsákok bűze tölti be a történelmi kisváros levegőjét.

A túlparti Nagymaros szerencsésebb. Itt ugyanis a bicskei menekülttáborból érkezett afrikai önkéntesek segítenek. A homokot a futballpályán ideiglenesen létesített depónián borogatják ki, a zsákokat pedig a legközelebbi hulladéklerakóba viszik.

Árvíz Európában - az [origo] cikkgyűjteménye/itthon/20020813arviz.html

A szomszédos Kismaroson más utat választottak: a homokot zsákostul egyszerűen behányták a patak melletti gödörbe, majd földdel takarták be. A helyi polgárőr-egyesület hiába tiltakozott a szabálytalan és környezetkárosító akció miatt. Az ÁNTSZ engedélyével helyeztek el ideiglenesen 97 ezer homokzsákot - közölte Orosz János polgármester. Azért döntöttek így, hogy ne álljon meg a torlaszok miatt a község élete. Két embert tudna az önkormányzat a zsákok kiürítésére alkalmazni, ők talán 2010-re végeznének - tette hozzá Orosz János. A lap információi szerint ma helyszíni szemlét tart Kismaroson a környezetvédelmi felügyelőség.

A dunai áradás elleni védekezés során az elmúlt napokban csaknem ötmillió homokzsákot használtak fel a dunai töltések megerősítésére. Az érvényben lévő előírások szerint az állami fővédvonalakon a vízügyi igazgatóságoknak, a többi helyen pedig a védekezést szervező önkormányzatoknak kell(ene) gondoskodni a homokzsák gátak elbontásáról, és biztonságos elhelyezéséről. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium utasítása értelmében a homokot ki kell önteni a zsákokból, és ahol lehet, beépíteni a töltésekbe. Ha nincs erre mód, felajánlják a lakosságnak, játszótéri homokozó kivételével építő-, földtöltő anyagként gyakorlatilag bárhol felhasználhatják. A KVM előírta azt is, hogy a még újratölthető jutazsákok kivételével a többit a legközelebbi szeméttelepre szállítsák.

Az átázott töltések biztonságára ügyelve tegnap még 456 kilométer fővédelmi vonalon tartottak árvízvédelmi készültséget. Gemenc térségében változatlanul vízben áll az erdő, több mint egyméteres apadás szükséges ahhoz, hogy visszahúzódjon medrébe a folyó. Sok helyen dolgoznak még a korábban elöntött házak helyreállításán, így több mint kétszázan várnak arra, hogy visszaköltözhessenek otthonukba. Dömösön és Pilismaróton továbbra is lajtos kocsikról látják el vízzel a lakosságot.