Mádlnál sem egyeztek meg a jászladányiak

Vágólapra másolva!
Demonstrációval tiltakoztak Jászladányban a helyi alapítványi iskola működésének felfüggesztése ellen azok a szülők, akik az idei iskolaévre ebbe az intézménybe íratták be gyerekeiket. A demonstrálók levélben fordultak a miniszterelnökhöz, melyben kifejtik, hogy az alapítványi iskola bezárásával sérültek a szülői jogaik. Kedd délután az érintettek képviselői Mádl Ferenc köztársasági elnöknél egyeztettek. Az álláspontok nem közeledtek, Mádl a párbeszéd folytatását sürgeti.
Vágólapra másolva!

A Jászladány központjában tartott rendezvényen Bagi Zsolt helyi lakos, a szervezők egyike ismertette azt a levelet, amelyet az érintett szülők Medgyessy Péter miniszterelnöknek írtak - jelentette az MTI. A tüntetők sérelmezik, hogy nem gyakorolhatják jogaikat. Szerintük az alapítványi iskola működésének felfüggesztésével megszűnt a törvényesség, miután az oktatási törvény a szülőknek biztosítja azt a jogot, hogy a lehető legjobb nevelést biztosítsák gyermekeiknek.

Bagi Zsolt elmondta: a faluban senkinek nincs joga megállapítani, hogy ki a roma és nem, ha ezt az érintett be nem vallja. "Így egyik iskoláról sem mondható el, hogy megsérti a helyi kisebbség jogait, miután ilyen kimutatás nincs a faluban" - tette hozzá Bagi.

A megszűnt tanintézmény igazgatója azt hangoztatta, hogy a felvételikor senkit sem kérdeztek a származásáról. Tóth Ibolya kijelentette: mindenkit felvettek, aki vállalta az alapítványi iskola feltételeit. A demonstrálók megerősítették, a végsőkig kitartanak az alapítványi iskola mellett, és ha kell, nagyobb tüntetéstől sem riadnak vissza. Mint ismeretes, a következő tüntetést péntekre szervezték meg az szülők.

Mint arról az [origo] korábban már beszámolt a kérdéses iskola működési engedélyét augusztus 30-án visszavonta a Megyei Közigazgatás Hivatal, mert az önkormányzat úgy adta bérbe a települési általános iskola tantermeinek részét a magániskolának, hogy ehhez nem kérte a helyi cigány önkormányzat beleegyezését. A kisebbségi önkormányzat szerint - mivel a tandíj miatt nem járhatnak oda a kevésbé tehetős cigánycsaládok gyerekei - kirekesztő jellegű. Ezt az álláspontot képviseli a kisebbségi jogok biztosa és az oktatási minisztérium is.

Mádl párbeszédet sürget

Dankó István jászladányi polgármester, Kállai László, a Cigány Önkormányzat vezetője, Teleki László, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára és Magicz András, a kisebbségi ombudsman képviselője kedd délután Mádl Ferenc köztársasági elnöknél egyeztetett a kialakult helyzetről.

A megbeszélés után - melyen nem közeledtek az álláspontok - Mádl elmondta: komoly konfliktus alakult ki Jászladányban. A köztársasági elnöknek nincs cselekvési jogköre, mégis fontosnak tartotta, hogy az érintettek személyesen is elmondják véleményüket. Mádl további párbeszédet sürgetett, és reményét fejezte ki, hogy a helyzet mielőbb megoldódik.

A jászladányi polgármester továbbra is fenntartja, hogy törvényesen történt az alapítványi iskola megszervezése. Közölte: igyekeznek törvényes megoldást találni, amelyet a felek is elfogadnak. Hozzátette azonban, hogy amennyiben továbbra is igény van az alapítványi iskolára, úgy jövőre ismét kísérletet tesznek a felállítására.

Kállai László ugyanakkor közölte: nem fogják engedni, hogy a szegregált iskola fennmaradjon. Követelik, hogy állítsák vissza az eredeti állapotot, vagyis a cigány és nem cigány gyerekek továbbra is egy iskolába járjanak.