Veszélyes és méltánytalan az orvosi túlmunka

Vágólapra másolva!
A háziorvosok, kórházi orvosok és az ügyeleti rendszerben dolgozó egyéb egészségügyi közalkalmazottak munkaidő-beosztása méltánytalan és alkotmányosan visszás - állapította meg az állampolgári jogok országgyűlési biztosa. Az ombudsman felkérte az illetékes minisztereket az alkotmányos visszásságok megszüntetésére. 
Vágólapra másolva!

Lenkovics Barnabás azért indította az ombudsmani vizsgálatot, mert számos panasz érkezett hozzá az elmúlt években kórházi dolgozóktól, háziorvosoktól és a Magyar Orvosi Kamarától. A panaszokból kiderül: gyakori az olyan eset, amikor egy kórházi orvos folyamatosan 32 órát tölt a munkahelyén. A 8 órás munkanap után 16 órát ügyel, majd újból következik a 8 órás munkanap. A panaszosok szerint ez az orvosok kifáradásához vezet, és így veszélyezteti a betegellátást is.

Egy háziorvos leveléből az derült ki, hogy egy évben a túlmunka óraszáma 2202 volt, ami tizenegyszerese a jogszabályban meghatározott évi 200 órás maximumnak. A biztos megállapította, hogy a készenléti és összevont ügyeleti rendszerben dolgozó háziorvosok túlmunkával töltött ideje olyan magas, ami már komoly egészségügyi veszélyt jelent, és így sérülhet az érintettek lehető legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez fűződő joga. A háziorvosok nem kapják meg az esküjükben foglaltak teljesítéséhez szükséges feltételeket sem a munkaidő-pihenőidő biztosítása, sem pedig az ügyeleti díj vonatkozásában.

Az alkotmányos visszásságok megszüntetéséért az ombudsman felkérte az egészségügyi minisztert, hogy a munkaügyi miniszterrel és az igazságügyi miniszterrel együttműködve dolgozza ki az egészségügyben dolgozók munka- és pihenőideje igénybevételének és díjazásának nem jogellenes formáit. Azt is kéri az említett miniszterektől, hogy a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény egészségügyi ágazatban történő végrehajtásáról szóló rendeletet úgy módosítsák, hogy az megfeleljen a munka törvénykönyve feltételeinek.