MSZP: Orbán az EU-val riogat

Vágólapra másolva!
Az MSZP parlamenti frakciója örömét fejezi ki a hétvégi nemzetközi események, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának megerősödése, valamint a német választások eredménye kapcsán - tájékoztatta a sajtót Lendvai Ildikó a képviselőcsoport hétfői ülését követően.
Vágólapra másolva!

A frakcióvezető szerint Németországban a szociáldemokraták és a zöldek győzelmével olyan pártok folytathatják a kormányzást, amelyek már korábban is tanújelét adták annak, hogy egyértelmű támogatói Magyarország uniós csatlakozásának.

Kitért arra: a kormány második 100 napos programjának ismertetése és vitája kapcsán a frakció úgy ítélte meg, hogy az folytatja az esélyek növelését, ami a kormány első 100 napos programjával kezdődött és még az idén folytatódik az adó- és költségvetési törvény esélynövelő intézkedéseivel.

- A Fidesz állítása szerint a második száznapos program céljainak egy része az ő programjukban is szerepelt. Ha ez így van, örülünk neki, hogy választási programjuk részben megegyezett az MSZP 2000 óta nyilvánosságra hozott szakmai céljaival - mondta Lendvai Ildikó, hozzátéve: "úgy véljük, ezek szerint számíthatunk a Fidesz támogatására is az e tárgyba tartozó törvények megszavazásakor".

Kifejtette: a programcsomag elsősorban a gyermekek és a gyermekes családok, a hátrányos helyzetű kistérségek és települések, valamint a nehéz helyzetben lévő vállalkozók, az agrárvállalkozók és kisvállalkozók esélyeit növeli.

- Még alig száradt meg a tinta az uniós csatlakozással foglalkozó négypárti közös nyilatkozaton, a kormány máris jelét adta, hogy komoly lépéseket tesz az ott megfogalmazott közös feladatok teljesítése érdekében - mondta Lendvai Ildikó. Jelezte: a nyilatkozatban foglaltak szerint ugyanis ahhoz, hogy Magyarország erős partnerként vehessen részt az Európai Unióban, munkahelyteremtésre, területfejlesztésre, valamint a környezetvédelem javítására, a hazai kis- és középvállalkozók segítésére, valamint az agrárium fejlesztésére van szükség.

- A négypárti nyilatkozatban szereplő öt feladat közül, a környezetvédelem javítása kivételével, négy visszaköszön a második 100 napos programban - tette hozzá Lendvai Ildikó. A frakcióvezető szerint a kormány ezzel tanúbizonyságát adta annak, hogy az unióhoz való csatlakozást nemzeti ügynek tekinti.

Orbán Viktor volt kormányfőt idézve Lendvai Ildikó úgy fogalmazott: "személyes ügye ez mindenkinek abból a szempontból, hogy minden magyar embert érint". Hozzáfűzte: "nem szeretnénk viszont, ha a Fidesz számára az uniós csatlakozás Orbán Viktor személyétől válna függővé". Kijelentette: frakciója nem tartja szerencsésnek, hogy Orbán Viktor "Európa-mumus" szerepében lép fel. - Nem attól tartunk, hogy a Fidesz nem szavazná meg az alkotmány-módosítást, az azonban aggaszt minket, hogy Orbán Viktor megszólalásaival elbizonytalanítja a közvéleményt - jegyezte meg. Utalt arra: a legfontosabb feladat a közvélemény hiteles tájékoztatása, illetve az uniós elkötelezettség erősítése lenne.

A frakcióvezető az adótörvények megvitatásával kapcsolatban elmondta: az MSZP támogatja a tervezeteket, mert ezek értelmében az elkövetkező két évben 5 százalékos adóteher-csökkenés következne be, ami szavai szerint példátlan a magyar személyi jövedelemadó történetében. A frakció egyetértett a vállalkozók adókedvezményeinek növelésével is. Javaslataik szerint nem növekedhet az adó-elévülési határidő, amely jelenleg öt év. Fontosnak tartanak emellett egy egyeztetést a szociális partnerekkel az étkezési hozzájárulás és az üdülési csekk kedvezőbb adózási feltételeiről.

Lendvai Ildikó közlése szerint a Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) megvitatása kapcsán a frakció fontosnak tartotta, hogy sokéves elmaradás után megszületett az a tervjavaslat, amit most társadalmi vitára lehet bocsátani. A politikus azt mondta: frakciója furcsának tartja, hogy a Fidesz, amely ennek elkészítését elmulasztotta, most egy másik terv elkészítésére kérte fel a Professzorok Batthyány Körét.

Az MSZP-frakció emellett tájékoztatást hallgatott meg Teleki Lászlótól, a roma ügyekért felelős politikai államtitkártól a paksi romák körül kialakult helyzetről. A frakció az államtitkárral egyetértve azzal a kéréssel fordul minden országgyűlési képviselőhöz: az ilyen helyzetek megelőzése érdekében térképezze fel körzetében a hasonló problémákat, valamint az illetékes szervezetekkel együttműködve próbáljon több lépésből álló megoldási javaslatot kidolgozni, hogy "ne csak a tűzoltásra, hanem a megelőzésre is sor kerülhessen".