Borsod: jelentős baloldali fölény

Vágólapra másolva!
Borsodban a baloldali pártok jelentős fölényre tettek szert a megyei közgyűlés-ben. A megye nagyvárosaiban is a baloldal került többségbe, bár az erőviszonyok ott jóval kiegyenlítettebbek és több városnak független polgármestere lesz a következő négy évben.
Vágólapra másolva!

Az MSZP az 59 közgyűlési helyből 36-t szerzett meg. A Fidesz-MDF-MKDSZ jelöltjei pedig 23 helyet kapnak. A közgyűlésben négy éve a jobboldali pártok szereztek kis többséget. Az akkori közgyűlési tagok közül elvesztette mind a hét mandátumát a Zempléni Településszövetség és nem szerzett képviselőhelyet sem az SZDSZ, sem az FKGP, sem a Munkáspárt, sem MIÉP-KDNP szövetség.

Miskolcon Káli Sándor, az MSZP-SZDSZ jelöltje lett a polgármester. Káli a szavazatok 64,12 százalékát szerezte meg. Pelczné Gáll Ildikó, az Összefogás Miskolcért, és a Fidesz-MDF jelöltje 24,36, Kobold Tamás, az MKDSZ-MIÉP jelöltje, a város jelenlegi polgármestere 9,82, Balázsi Tibor, az Új Miskolcért Egyesület jelöltje pedig 1,70 százalékot szerzett. Káli az áprilisi parlamenti választásokon egyéniben indult, és már az első fordulóban mandátumot szerzett. 1994-98 között Miskolc alpolgármestere volt. 1998 óta önkormányzati képviselő, az MSZP városi frakciójának vezetője.

Kazincbarcikán magabiztosan őrízte meg posztját Király Bálint szocialista polgármester. Király a szavazatok 64,84 százalékát kapta. Bulla Gusztáv, a TKTSZ-MDF jelöltje lett a második 16,75 százalékkal, Barna Imre, a Fidesz.MKDSZ jelöltje pedig 15,18 százalékot szerzett. Weinémer László, a Munkáspárt jelöltje 3,23 százalékot kapott.

Ózdon független polgármestert váltott az MSZP jelöltje, Benedek Mihály, aki a szavazatok 46,36 százalékát kapta. Strohmayer László független polgármester 33,1 százalékkal lett második. Horogh Lajos, az SZDSZ jelöltje 9,94 százalékot, Elek Vilmos, a Függetlenek Választó Egyletének jelöltje 5,74 százalékot, Rontó József, a Független Ózdért jelöltje pedig 4,86 százalékot szerzett. Benedek 1994 és 2002 között az MSZP országgyűlési képviselője volt. Kétszer választották meg Ózd képviselőjének, az áprilisi választáson viszont nem indult újra.

Szerencsen is az MSZP jelöltje győzött: Rónavölgyi Endréné a szavazatok 46,6 százalékát szerezte meg. A második Koncz Ferenc, a Fidesz-MDF-MKDSZ-FKGP-SZVKE jelöltje, a Fidesz korábbi parlamenti képviselője lett 39,19 százalékkal. Magda Gábor, a város jelenlegi polgármestere, a Bocskai Társaság jelöltje mindössze 14,21 százalékot szerzett.

Tiszaújvárosban a szavazatok 41,12 százalékának megszerzésével megőrizte posztját Farkas Zoltán szabad demokrata polgármester. Koscsó Lajos, az MSZP jelöltje lett a második 32,81 százalékkal. Steinerné Vasvári Éva fideszes jelölt 17,49 százalékot, Szentirmai Károly, a Munkáspárt jelöltje pedig 8,58 százalékot szerzett. Farkas 1990 óta a város polgármestere. Az áprilisi parlamenti választásokon visszalépett a szocialista Kovács Tibor javára.

Ismételni tudott a sátoraljaújhelyi polgármester, Szamosvölgyi Péter is, aki a Fidesz-MDF jelöltjeként a szavazatok 52,55 százalékát szerezte meg. Fazekas Lászlóné szocialista jelölt 44,15 százalékot, Lackó Károly, a Zempléni Településszövetség elnöke pedig 3,30 százalékot szerzett.

A korábban szocialista irányítás alatt álló Mezővesden Tállai András, a Fidesz-MDF-MKDSZ jelöltje nyert 51-09 százalékkal. A jelenlegi szocialista polgármester, Halmai Gyula 48,91 százalékot szerzett. Tállai a Fidesz országgyűlési képviselője. 1998-2002 között a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára volt. Jelenleg a parlament számvevőszéki bizottságát vezeti.

Edelényben is fideszes polgármester győzött. Molnár Oszkár 46,47 százalékot szerzett. Gadóczi Bertalan független jelölt 33, 86 százalékot ért el, míg a jelenlegi független polgármester, Szilágyi Adolf mindössze 19,67 százalékot szerzett. Molnár a Fidesz országgyűlési képviselője. Négy évvel ez előtt a párt edelényi polgármester-jelöltje volt, de nem választották meg. 1990-94 között Edelény önkormányzatában volt képviselő.

Sajószentpéter független polgármestere, Samu István meg tudta hosszabítani mandátumat. A szavazatok 39,82 százalékát megszerezve győzött. Faragó Péter szocialista jelölt 34,80 százalékot szerzett, Zsíros Sándor József, a Sajövő jelöltje 15,81 százalékot, Budai Erzsébet fideszes induló 6,9 százalékot, Soltész Imre István, a MIÉP jelöltje pedig 2,68 százalékot kapott.

Független polgármestere maradt Sárospataknak is Jánosdeák Gábor személyében, aki baloldali támogatással 53,75 százalékot szerzett. Aros János, a Fidesz-MDF-MKDSZ, illetve az Összefogás Egylet által támogatott jelölt 46,25 százalékát szerezte meg a szavazatoknak.