Szolnok megye: erős jobboldali visszaesés

Vágólapra másolva!
A Jász-Nagykun-Szolnok megyei közgyűlésben az MSZP és az SZDSZ képviselői lesznek többségben a következő négy évben. A megye nagyvárosaiban is baloldali fölény alakult ki, de több városban független jelöltet választottak polgármesterré.
Vágólapra másolva!

A 40 tagú megyei közgyűlésből az MSZP és az SZDSZ képviselői 26 helyet szereztek. A Fidesz-MDF-MKDSZ szövetség 12 képviselőhelyet kap, az Önkormányzatok Szövetsége pedig két mandátumot szerzett. Négy évvel ez előtt a jobboldali pártoknak még 20 képviselőjük volt, az MSZP és az SZDSZ pedig a Munkáspárttal kiegészülve is csak 17 képviselőt adott a közgyűlésbe. Nem lesz a közgyűlés a következő négy évben a jelenlegi ciklus szervezetei közül a KDNP, az FKGP, a Munkáspárt, az NYMKÉE és a helyi önkormányzati- és településszövetség sem.

Szolnokon a korábbi fideszes polgármestert Botka Lajosné szocialista jelölt váltja. Botka 50,95 százalékot szerzett. Szalay Ferenc, jelenlegi polgármester, a Fidesz-MDF-MKDSZ jelöltje 44,86 százalékot kapott. Fodor György SZDSZ-es képviselő 2,44, Bíber József, a MIÉP jelöltje pedig 1,75 százalékos eredményt ért el. Botka szocialista országgyűlési képviselő. Szolnokról jutott be a parlamentbe egyéni jelöltként. 1995 óta szocialista képviselő a szolnoki önkormányzatban. A szegedi polgármester édesanyja.

Jászberényben megőrízte polgármesteri posztját a szabad demokrata Magyar Levente, aki a szavazatok 44,83 százalékát kapta. Magyar megelőzte Tamás Zoltánt, a Fidesz-MDF jelöltjét, aki 26,60 százalékot szerzett. A harmadik 25,86 százalékkal Szatmári Zoltán, az MSZP jelöltje lett. Horváth István, a jászberényi lakossági Érdekvédelmi Egyesület jelöltje 2,71 százalékot kapott.

Kisújszállást is a szocialisták szerezték meg, igaz csak úgy, hogy a korábban függetlenként induló Palágy Gábor polgármester most az MSZP jelöltjeként szállt harcba. Palágyi 55,51 százalékot ért el, míg ellenfele, a függetlenként iduló Tatár Zoltán 44,49 százalékot kapott.

Mezőtúron az MSZP-SZDSZ jelöltje, Draskovits Dénes a szavazatok 67,82 százalékának megszerzésével aratott magabiztos győzelmet. Szűcs Lajos, a Fidesz-MDF-MKDSZ-Túri Polgári Kör jelöltje 30,29 százalékot, Rácz Gábor, az MSZDP jelöltje pedig 1,89 százalékot kapott. Darskovits Bogdán Piroskát váltja a polgármesteri székben, aki az MSZP-SZDSZ-Munkáspárt jelöltjeként győzött 1998-ban.

Tiszaföldvár polgármestere ismételhet. Borza Attila Ottó, az MSZP jelöltje 53,03 százalékkal nyerte meg a polgármester választást. Beliczai László, a Fidesz-MDF-KPE jelöltje 27,91 százalékot szerzett. Kocsisné Danku Zsuzsanna SZDSZ-es jelölt pedig 19,06 százalékot kapott. Borza 1998-ban még a Fidesz és az SZDSZ közös jelöltjeként nyert a polgármester választáson.

Megtarthatja az MDF támogatásával posztját Karcag fideszes polgármestere, Fazekas Sándor is. Fazekas nagy arányú győzelmet aratott: a szavazatok 65,26 százalékával győzött. Szabó Tibor, az MSZP jelöltje 32,18, Bokor József, a Munkáspárt jelöltje pedig mindössze 2,56 százalékot szerzett. Fazekas 1998-2002 között a Fidesz országgyűlési képviselője volt.

Tiszafürednek újra független polgármestere lesz: Pintér Erika Györgyike 73,44 százalékkal győzött Rente Ferenc, az MSZP jelöltje előtt, aki csak 26,56 százalékot szerzett. Az elmúlt négy évben Rente volt a város független polgármestere.

Törökszentmiklóson is független polgármester lesz a következő négy évben. Bakk Zoltán független polgármester ugyanis meg tudta hosszabbítani mandátumát. Bakk a szavazatok 51,13 százalékával győzött. Szegő János, a Fidesz-MDF-KPE jelöltje 41,52 százalékot, Nagy-Bana Zoltán SZDSZ-es jelölt 4,34 százalékot, Pataky Csaba független jelölt pedig 3,01 százalékot szerzett.

Túrkevén egy civil szervezet, a Túrkevén Élőkért jelöltje, Szabó Zoltán nyert 42,41 százalékkal. Cseh Sándor független induló 31,31 százalékot szerzett. Szőlősi Kálmán, a KPE-Fidesz-MDF jelöltje 23,05, Csajbók Ferencné munkáspárti jelölt pedig 3,24 százalékot ért el. Szabó az FKGP-s Németh István váltja a polgármesteri székben.