Tagadja a túlköltekezést az OEP volt vezetője

Vágólapra másolva!
Frajna Imre, az Orbán-kormány társadalombiztosítási alapok felügyeletével megbízott államtitkára szerint feleslegesen világították át az Országos Egészségbiztosítási  Pénztárat. Az átvilágítás szerint nyolcszázmilliót költött el az OEP előző vezetése feleslegesen szakértőkre. Frajna szerint azonban az átfogó ellenőrzés volt pénzkidobás, mert a mostani megállapítások korábban már az ÁSZ jelentésében is szerepeltek, ráadásul most hibásan tették közzé a részleteket. Oberfrank Ferenc, az  OEP volt vezetője állítja: nem történtek szabálytalanságok hivatali ideje alatt az OEP-nél.
Vágólapra másolva!

Oberfrank Ferenc, az OEP korábbi főigazgatója a Miniszterelnöki Hivatal megállapításaival kapcsolatban a Népszabadságnak elmondta: a hivatali ideje alatt történt valamennyi informatikai beruházás esetében vállalja a felelősséget. Érdemi teljesítés nélkül soha egyetlen fillért sem fizettek ki partnereiknek. Valamennyi esetben a hatályos jogszabályok keretei között jártak el. A Miniszterelnöki Hivatal megbízásából készített átvilágítás szerint nyolcszázmillió forintot fizettek ki az elmúlt években szakértőknek, ráadásul az egészségbiztosító akkor is fizetett, ha a teljesítést nem igazolta senki.

Frajna kedden egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy mivel szerinte súlyos szakmai tévedéseket, időnként szemenszedett hazugságokat tartalmaz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár pénzügyeivel kapcsolatos vizsgálat, ezért kedden levelet küldött az OEP főigazgatójának, amelyben kérte, hogy véleményezhesse a biztosítónál folytatott vizsgálat alapján készített jelentés őt érintő részeit.

Közölte, hogy az ÁSZ jelentései szerint 1995-ben 92 millió forintot, 1996-ban 157 millió forintot, 1997-ben 155 millió forintot, 1998-ban 149 millió forintot, 1999-ben 95 millió forintot, 2000-ben pedig 105 millió forintot fizetett az egészségbiztosító megbízási díjként. E szerint infláció nélkül számítva is csökkentek felügyelete idején a szakértői kifizetések.

A Népszabadság birtokában lévő Proware-jelentés ugyanakkor azt állítja, hogy míg 1999-ben a tanácsadókra költött összeg 37 millió forint volt, addig ez a kifizetés 2000-ben már 224 illió forintot vitt el a járulékfizetők pénzéből. Frajna ezzel kapcsolatban azt mondta: fogalma sincs, hogy honnan vették ezeket a számokat.

A szakértők tanácsaival ugyanakkor Frajna szerint jelentős megtakarításokat lehetett elérni, nem felesleges költekezés folyt. Frajna a közbeszerzésekhez kapcsolódó szakértői eredmények között említette, hogy a jelentős infláció ellenére is az 1999-es versenytárgyalásokon 1997-es árakon tudtak vásárolni különkeretes gyógyszereket. Szintén a szakértőknek köszönhető az is, hogy az orvosi pecséteket a 1996-os ár harminc százalékáért szerezte be az egészségbiztosító.

A képviselő szerint a nyilvánosságra került jelentéskivonat egyik elborzasztó esetként említi, hogy létezett olyan szerződés az egészségbiztosítónál, amelyben a kifizetést egy szerver 30 napos hibamentes üzemeltetéséhez kötötték. Az állítás szerint ezt a hibamentes üzemeltetést valaki leigazolta annak ellenére, hogy egyetlen nap sem volt problémamentes a működés. Frajna Imre szerint mindez hazugság. Igaza alátámasztására bizonyítékként a levélhez csatolt egy ezzel kapcsolatos igazolást.

A képviselő szerint az OEP 1999-es vásárlásainak jogszerűségét bizonyítja az is, hogy ebben az évben öt alkalommal támadták eljárásaikat a közbeszerzési döntőbizottságnál, de minden esetben eredménytelenül.

Az OEP sajtóirodája hétfőn közleményben tudatta, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgatója szükségesnek tartotta az OEP 1998-2002 közötti szerződéskötési gyakorlatának teljes körű felülvizsgálatát - tartalmazza . A tájékoztatás szerint a munka első szakasza lezárult, melynek során a szerződések jogszabályi megfelelését és a teljesítések értékarányosságát vizsgálták. A közlés szerint sajnálatos, hogy a felülvizsgálattal megbízott cég egyik, az OEP által még el nem fogadott munkaanyaga a sajtóban megjelent. A közlemény hangsúlyozza: a nyilvánosságra került megállapítások még nem a vizsgálat végeredményét tartalmazzák. - Az OEP mindent megtesz annak érdekében, hogy a sajtón keresztül tájékoztatást adjon a végleges anyagban szereplő megállapításokról és az azt követő lépésekről - tartalmazza a közlemény.