Tankokat és tarackokat semmisítettek meg Gödöllőn

Vágólapra másolva!
Szerda délelőtt Gödöllőn nemzetközi megfigyelők és a nyilvánosság előtt semmisítettek meg több tankot és tarackot. Idén még 33 harckocsit, 81 tarackot és 3 aknavetőt semmisítenek meg, hogy Magyarország eleget tegyen az 1999-es isztambuli fegyverzetcsökkentési szerződésben vállaltaknak. A megsemmisítés költségei elérik az 56 millió forintot, a fennmaradó acélhulladékot 16 millióért értékesítik. A megsemmisítséről videofelvétel is készült.
Vágólapra másolva!
Forrás: HavariaPress
Forrás: HavariaPress

Egy T-55-ös harckocsit és egy 122 milliméteres 38/68 M típusú tarackot semmisítettek meg a "Currus" Harcjárműtechnikai Rt. gödöllői telepén szerda reggel. A honvédség három szárazföldi kategóriájába tartozó eszközeinek a csökkentését 1990-ben az Európai Hagyományos Fegyveres Erőkről szóló szerződésben (CFE) vállalta a harminc aláíró állam. Ezt 1995-ben teljesítették, majd 1999-ben Isztambulban további csökkentést vállaltak 2002. december 31-ig. A csökkentés a harckocsikra, a páncélozott harcjárművekre és a 100 milliméteres és ezt meghaladó űrméretű tüzérségi eszközökre vonatkozik.

A szakemberek lángvágókkal vágták le egy tarack csövét, illetve nagyobb darabokat egy félig már megsemmisített harckocsiból. A megsemmisítés Magyarországra akkreditált katonai attasék jelenlétében zajlott.

Nézze meg a feldara-bolásról készült videót!/attached/20021127currus.rm(4,7 Mbyte; Real Video)

A harceszközök megsemmisítése összesen 56 millió forintba kerül, melynek nagyobb részét - 36 millió forintot - a szállítás és fegyveres őrzés költségei teszik ki. Az eszközök szétdarabolása körülbelül 20 millió forintba kerül. A megsemmisítést végző cég 16 millióért értékesíti a harceszközökből megmaradt acélhulladékot. A megsemmisítés költségeit végső soron az ÁPV Rt. állja.

Hogy a szerződésben foglaltaknak eleget tegyen Magyarország, 2002. november 9-e és december 15-e között 33 darab T-55-ös harckocsit, 81 darab 122 milliméteres 38/68 M típusú tarack és 3 darab 120 milliméteres 43 M típusú aknavetőt semmisítenek meg Gödöllőn. Az isztambuli szerződés értelmében maximum 710 darab harckocsival, 1560 darab páncélozott harcjárművel, és 750 darab 120 milliméteres tüzérségi eszközzel rendelkezhet a honvédség.

Varga László a HM Fegyverzetellenőrzési Hivatalának igazgatója elmondta az [origo]-nak, hogy az említett kategóriákba tartozó eszközök számát a továbbiakban a honvédségi felülvizsgálatnak megfelelően tovább csökkenthetik, de ez nem jelenti azt, hogy a szerződésben foglalt keretszámokból is lejjebb adnának. Mint mondta, páncélozott harcjárművekből jelenleg is kevesebb van, mint a szerződésben előirányzott.