Szakmai tanácsozást rendeztek a médiatörvényről

Vágólapra másolva!
Az MSZP és az SZDSZ véleménye szerint nem a meglévő médiatörvényen kell javítani, hanem teljesen új jogszabályt kell alkotni. Ezért a két párt parlamenti frakciója szakmai tanácskozásra hívta a média területén tevékenykedő szakembereket szombaton Budapesten. Az eseményen a média tudományos szférájából érkező szakemberek, intézményvezetők, rádiósok, tévések, marketingszakemberek mondják el véleményüket, javaslataikat a médiatörvény kapcsán.
Vágólapra másolva!

A tanácskozás előtt Újhelyi István MSZP-s képviselő sajtótájékoztatón közölte: nem felejtik el az elmúlt négy évben az Orbán-kormánynak azokat a tetteit, amelyek a hatályban lévő médiatörvény kiskapuit kihasználva, vagy a törvényt megerőszakolva, a közszolgálati televíziózás és rádiózást tönkretették. A kormánypártoknak most az a feladatuk, hogy megteremtsék egy olyan új médiatörvény alapjait, amely kibír bármilyen próbát, még azt is, ha jön valamikor egy olyan új kormány, amely kevésbé tartja tiszteletben a közszolgálatiságot, a média és a politika viszonyát - fogalmazott az MSZP-s politikus.

Pető Iván (SZDSZ), az Országgyűlés Kulturális és Sajtó Bizottságának elnöke megjegyezte: a tanácskozásnak nincs köze az aktuális médiaproblémákhoz. Hozzátette: a kormánypártoknak az az álláspontja, hogy az új médiatörvény megszületését három fázisban kell biztosítani. Pető szerint a tavaszi parlamenti ülésszakban biztosítható a koncepció megalkotása, és az új törvény még ebben a parlamenti ciklusban kodifikálható.

Az SZDSZ-es politikus jelezte: a cél az, hogy olyan médiatörvény jöjjön létre, amely mögött ott áll a kétharmados többség. Pető Iván kitért arra is, hogy bár a két kormánypártnak közös koncepciót kell kialakítani, de már a koncepció-kialakítás fázisában egyeztetni kell az ellenzéki pártokkal. Megjegyezte: néhány evidens alapelvet nem számítva, üres lappal indítják a szakmai egyeztetést; ilyen alapelvek a sajtószabadság, az európai uniós normák, és a közszolgálati tévézés, rádiózás léte iránti elkötelezettség.

Pető Iván szerint a jelenlegi médiatörvény sem az intézmények szervezeti, működési kereteit, sem a finanszírozási mechanizmust illetően, sem koncepcionális értelemben nem javítható. A politikus a jelenlegi médiatörvény hibáira vonatkozóan példaként említette azt, hogy a jogszabály először határozta meg, hány csatornán működjön közszolgálati tévé, ám ennek a finanszírozási feltételeit nem rögzítette. A koncepció kialakításánál ezért megvizsgálják majd azt is, hogy a költségvetés, a magyar adófizetők mennyi pénzt tudnak fordítani általában egy ilyen intézményre, és milyen normákat akarnak megvalósulva látni. Pető Iván elmondta: a kormánypártok a koncepció-alkotást nem politikai, hanem szakmai tevékenységnek gondolják.