Mádl visszaküldte a szociális törvényt

Vágólapra másolva!
Mádl Ferenc köztársasági elnök megfontolásra visszaküldi az országgyűlésnek az egyes szociális tárgyú törvények módosításáról című jogszabályt, mivel a bevezetendő szabályozás megítélése szerint hátrányosan érintheti azokat az állampolgárokat, akik a szociális alapellátásokat egyházi intézményben kívánják igénybe venni.
Vágólapra másolva!

Az alkotmány, a lelkiismereti és vallásszabadságról, valamint az egyházakról szóló törvény, illetve az egyházakkal kötött megállapodások az állam és az egyházak viszonyát a szétválasztás mellett úgy szabályozzák, hogy a felek számára partneri együttműködést írnak elő - olvasható a köztársasági elnök közleményében. Mádl úgy látja, a törvény elfogadásával ez a partneri együttműködés sérül.

A közlemény kitér arra, hogy az állam és az egyházak között korábban létrejött megállapodás értelmében a kormány csak előzetes egyetértés esetén hoz az egyházakat hátrányosan érintő döntést. Ez a mostani javaslat szigorúan jogi szempontból nézve nem esik ugyan a törvény jogi hatálya alá, de a törvény szellemét tekintve sérti azt. Ezt bizonyítja az a tény, hogy a történelmi egyházak vezetői és a miniszterelnök részvételével tartott, Mádl Ferenc által kezdeményezett megbeszélésen az egyházak részéről mindenki sérelmezte a törvénytervezetet - olvasható a közleményben.

Az államfői közlemény emlékeztet arra: a miniszterelnök ezért ígéretet tett a parlamentnek benyújtott javaslat, illetve módosítása megvizsgálására, erre a feszített parlamenti munka miatt azonban már nem volt idő. Most a törvény megfontolásával, újragondolásával ez a lehetőség megnyílik - áll a közleményben. Tekintettel arra, hogy ez a javaslat más törvényeket is módosít, olyanokat, amelyek kedvezményeket biztosítanak az állampolgároknak, a köztársasági elnök felkéri az Országgyűlést, hogy a lehető leghamarabb tűzze napirendjére az újratárgyalást. Egyben javasolja, hogy a törvényjavaslatban foglalt kedvezmények a módosítás elfogadásakor visszamenőleges hatállyal lépjenek életbe, hogy egyetlen állampolgár se járjon rosszabbul a törvény hatálybalépésének késedelme miatt.