Az SZDSZ nem módosítaná a szociális törvénycsomagot

Vágólapra másolva!
Az SZDSZ szerint nincs szükség a szociális törvénycsomag módosítására. A párt ezért azt javasolja, hogy a parlament február 4-én változatlan formában fogadja el a köztársasági elnök által korábban megfontolásra visszaküldött jogszabályt.
Vágólapra másolva!

Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke közölte: a szociális törvénycsomag rendelkezései világosabbá teszik a szabályozást, így ha az önkormányzatok nem tudják biztosítani valamelyik szociális szolgáltatást, annak elvégzését szerződésben átadhatják az egyházaknak is. "A törvénycsomag nem érinti hátrányosan azokat, akik egyházi intézményben veszik igénybe a szociális szolgáltatásokat, emellett az egyházak szociális intézményalapítási lehetőségét sem befolyásolja" - jelentette ki Kuncze Gábor a köztársasági elnök kifogásai kapcsán.

Az SZDSZ szorgalmazza: a parlament kérje fel az államfőt a törvénycsomag sürgős és azonnali kihirdetésére annak érdekében, hogy a jogosultak minél gyorsabban és visszamenőleges hatállyal hozzájuthassanak az emelt szintű ellátáshoz.

Kuncze Gábor kitért arra, hogy egyházi intézményeken keresztül - 34 ilyen van - összesen 5200 érintettje lehet a törvénycsomagnak. Szerinte semmi sem bizonyítja, hogy bármelyiküket hátrány érné a jövőben. "Több mint egymillió embert azonban hátrány ért azzal, hogy januárban nem tudtak hozzájutni jogosultságaikhoz" - tette hozzá a kormánypárti politikus.

Utalt arra, hogy a parlament által egyszer már elfogadott törvény alapján a gyes a nyugdíj mellett is igénybe vehető, emellett nő a gyermekvédelmi támogatás és több pénz jut például az éjjeli menedékhelyeknek, valamint a fogyatékosoknak.

A pártelnök szeretné, ha az ellenzék is részt venne a február 4-i rendkívüli parlamenti ülésnapon, ám felhívta a figyelmet arra, hogy a módosítás csak a köztársasági elnök által visszaküldött szövegre vonatkozhat, nem lehet szó új előterjesztésről. Megemlítette azt is: a házszabály értelmében a jogalkotási folyamat e fázisban már csak az alkotmányügyi bizottság nyújthat be módosító javaslatot.

"Javasoljuk a koalíciós partnernek, hogy a parlament február 4-én csak ezt az egy törvényt tárgyalja, és ha az ellenzék nem vesz részt a munkában, akkor se interpellációkra, se kérdésekre, se pedig azonnali kérdésekre ne kerüljön sor" - mondta Kuncze Gábor.

Kérdésre válaszolva a pártelnök kiemelte, hogy ő maga sem híve a salátatörvényeknek, de ezek az előző kormányzati ciklusban váltak általánossá.

Kuncze Gábor bízik abban, hogy a törvénycsomag minden részére vonatkozhat a visszamenőleges hatály, ám hozzátette: ebben a kérdésben még folynak a jogi vizsgálatok.

A sajtótájékoztatón jelen lévő Iványi Gábor, az Oltalom egyesület vezetője arról beszélt, hogy az egyházakra nagyon nagy szükség lenne a hajléktalan-ellátásban és a népkonyhák üzemeltetésében, így az lenne a jó, ha az egyházak meg tudnának egyezni a helyi önkormányzatokkal arról, hol tudnak leginkább segíteni.

- Az önkormányzatok boldogan odaadják az állami költségvetésből erre a célra kapott összeget az egyházaknak, amennyiben ők maguk nem képesek biztosítani az egyes szociális szolgáltatásokat - mondta Iványi Gábor.