Több tízezer veszélyes kémény a fővárosban

Vágólapra másolva!
A hat halálos áldozatot követelő szén-monoxid-mérgezés, amely a napokban történt Budapest XVII. kerületében, újra ráirányította a figyelmet arra, hogy a fővárosban még mindig több tízezer az életveszélyes kémény. A kéményseprők szerint alaposabb vizsgálatra, és abban az esetben, ha valaki nem javíttatja meg hibás készülékét, szigorúbb büntetésre lenne szükség.
Vágólapra másolva!

A gázkonvektorokat és a gázzal működő más fűtőberendezéseket az elmúlt évtizedekben a fővárosban többnyire a századelőn épült téglakéményekre kötötték. Ez a mai követelményeknek már nem felel meg, ráadásul az elöregedett szigetelések és a kémények romos állapota balesetveszélyes - írja a Népszabadság.

Jelenleg a telekhatáron belüli vezetékekért és berendezésekért a fogyasztók a felelősök, nekik kell gondoskodniuk arról, hogy a rendszer megfelelő állapotban legyen. Vasanits Dezső, a Fővárosi Gázművek elnök-vezérigazgatója nagyon komoly gondnak tartja, hogy a lakosságra hárulnak ezek a feladatok. Csallóközi Zoltán, a cég igazgatója elmondta, hogy minden évben arra kérik a polgármestereket, közöljék a lakossággal: a fűtési szezon után vizsgáltassák meg a gázvezetékeket.

A kémények kötelező ellenőrzését BM-rendelet írja elő, és a rendszeres vizsgálat feltételeit a tulajdonosoknak biztosítaniuk kell - mondta Vass Gyula, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főosztályvezetője. Ha valaki nem engedi be a kéményseprőt, a tűzoltóság kötelezi a lakót az ellenőrzés biztosítására.

A kéményseprők szerint viszont komoly változtatások szükségesek, mert a kilencvenes évek elején életbe lépett gáztörvény túl engedékeny: a gázkészülékek ellenőrzését már a fogyasztóra bízza. A kémények hatósági ellenőrzéséhez hasonlóan feltétlenül indokolt lenne az égéstermék teljes, tehát a konvektortól kezdődő útjának ellenőrzése – mondta Kocsis Attila, a Fővárosi Kéményseprő-ipari Kft. műszaki igazgatója.

A kéményseprők országos ipartestülete az égéstermékek útjának kötelező ellenőrzésére vonatkozó ajánlását már eljuttatta a Belügyminisztériumhoz, választ azonban még nem kaptak. Szerintük a teljes körű ellenőrzés bevezetésével a szankcionálást is szigorítani kellene: hasonlóan az európai példákhoz, az önkormányzatok helyi adó módjára hajthatnák be a büntetést, ha a kémény és a gázkészülék hibáját a tulajdonos nem javíttatja ki rövid időn belül.

Szakértők azt tanácsolják: aki régi házban akar lakást vásárolni, nézzen szét az épület pincéjében is. Ha azt látja, hogy a gázvezetékek rozsdásak, koszosak, akkor valószínű, hogy régen nem vizsgálták át az épületet. A rendszeresen ellenőrzött és karbantartott házak vezetékei le vannak festve.