MSZP: Nem a pénz kevés, hanem a gyerek

Vágólapra másolva!
Az oktatási miniszter és a kormánypárti képviselők szerint a gyereklétszám csökkenése miatt kell iskolákat összevonni, illetve bezárni. Az oktatási bizottság ülésén az ellenzéki képviselők azt mondták: inkább finanszírozási problémát, a közalkalmazotti bérek fedezetének hiányát látják. Ennek ellentmond, hogy Pokorni Zoltán még oktatási miniszterként azt mondta: a gyereklétszám csökkenése miatt elengedhetetlen, hogy bezárjanak iskolákat. " Ma olyan intézményhálózatot finanszíroz az állam, amely egyre kevésbé a valódi igényekre méretezett." - nyilatkozta Pokorni 1999-ben.
Vágólapra másolva!

Az iskolák tulajdonosai és a fenntartói, az önkormányzatok az ország és a főváros több részén is iskolabezárásokról döntöttek, illetve intézmények összevonását tervezik. Elsőként Győrből, Zalaegerszegről, valamint a fővárosi X. és XI. kerületből érkeztek hírek ilyen intézkedésekről. A budapesti iskolák sorsáról biztosat a kerületi költségvetések elfogadása után lehet mondani. A szülők és a pedagógusok tiltakoznak, a politikusok vitatkoznak a tervek miatt.

Legutóbb Győrött tiltakoztak az iskolabezárások ellen diákok, pedagógusok és szülők, pénteken élőláncot vontak a Rejtő Sándor Gimnázium és Szakképzőiskola köré. Több iskola bezárásánál a pedagógusok szerint a fenntartók nem tudnak szakmai érveket felsorakoztatni. A kőbányai, Száva utcai iskola tervezett bezárása ellen a szülők fordultak a közoktatási hivatalhoz, az oktatási ombudsmanhoz és a bírósághoz.

Az [origo]-t megkereste egy szülő, akinek a gyereke egy budapesti, bezárás előtt álló iskolába jár, és azt állította: a helyi önkormányzat azért sietteti egy-egy intézmény megszüntetését, hogy az épületet mielőbb értékesíthessék, vagy bérbe adhassák. Egy határozat szerint erre a bezárást követő egy évig nincs mód. Az önkormányzat vezetőjével egyelőre nem sikerült beszélnünk, azonban igyekszünk a reakcióját mihamarabb közölni.

A képviselő-testületek eddigi döntései alapján mintegy száz önkormányzati intézmény összevonása, bezárása várható - mondta Pánczél Károly (Fidesz), az Országgyűlés Oktatási és Tudományos Bizottsága Ellenőrző Albizottságának elnöke. A bizottság hétfői ülésén az oktatási, nevelési intézmények összevonásának, bezárásának lehetséges okairól vitatkoztak.

Pánczél azt mondta: erre vonatkozó kérdéseikre Magyar Bálint oktatási miniszter azt válaszolta, hogy az összevonások, bezárások oka a gyermeklétszám csökkenése, illetve az, hogy az önkormányzatok a kormányzati ciklusok elején hozzák meg ezeket a döntéseket.

A harmadik ok, a közalkalmazotti bérek fedezetének hiánya a válaszok között eddig nem hangzott el - mondta Pánczél Károly. A képviselő utalt az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentésére, miszerint a béremelésekhez 180 milliárd forintra lenne szükség, míg az oktatási normatívák csak 110 milliárd forintot biztosítanak. Ugyanakkor Pokorni Zoltán még oktatási miniszterként szintén azon a véleményen volt, hogy a gyereklétszám csökkenése miatt elengedhetetlen, hogy iskolákat zárjanak be. 1999. április 24-én azt nyilatkozta a Magyar Hírlapnak, hogy "egy szomorú folyamat természetes következménye a jelenleg zajló iskolabezárási hullám." Pálinkás József egykori oktatási államtitkár pedig 1999 júniusában azt mondta, hogy "a gyermeklétszám csökkenése... átszervezéseket, összevonásokat tesz szükségessé." Pokorni 2000-ben egy gazdasági napilapnak azt mondta "sajnálatos ugyanakkor, hogy ma sokkal kevesebb gyerek jár iskolába, mint tíz évvel ezelőtt, és az iskolarendszer sem követte rugalmasan a változást. Ez azt eredményezte, hogy olyan intézményhálózatot finanszíroz az állam, amely egyre kevésbé a valódi igényekre méretezett."

Rózsa Endre (MSZP) a testület mai ülésén azt mondta: az ÁSZ vizsgálatában az is szerepel, hogy az önkormányzatok 72 milliárd forinttal többet kaptak. - Nagy valószínűséggel a rendszerben benne van a szükséges pénz, csak nem jó helyen - közölte. Rózsa Endre szerint a folyamatot a tanulói létszám csökkenése determinálja.

Arató Gergely (MSZP) szerint a finanszírozási rendszer miatt az önkormányzatok nem érdekeltek a többletkapacitások fenntartásában. Emellett sokszor az iskolafenntartási költségek "versengenek" az önkormányzatok beruházási feladataival.

Hiller István, az Oktatási Minisztérium politikai államtitkára a Magyar Hírlapnak azt mondta: az átszervezések miatt nem várhatóak pedagóguselbocsátások, mivel a közoktatási törvény módosítása lehetőséget ad átképzésekre. Szerinte nem költségcsökkentő célzattal zárnák be az iskolákat.