Az MSZP 1999-től vizsgálná a légtérhasználatot

Vágólapra másolva!
A Fidesz és az MDF képviselői kivonultak a honvédelmi bizottság keddi üléséről, miután a kormánypárti többségű testület arról döntött, hogy vizsgálóbizottság helyett ez a testület folytatna vizsgálatot a légtérsértés ügyében. Simicskó István (Fidesz) szerint a kormánypártok el akarják tussolni az ügyet, Keleti György (MSZP) szerint azonban a honvédelmi bizottság gyorsabban le tudná folytatni a vizsgálatot. Keleti arra is javaslatot tett, hogy egészen 1999 elejéig visszamenőleg vizsgálják meg a légtérhasználatot.
Vágólapra másolva!

A Fidesz és az MDF képviselői kivonultak a parlament honvédelmi bizottságának keddi üléséről. A kivonulás oka az volt, hogy a kormánypárti többségű bizottság szocialista elnöke, Keleti György előterjesztésére olyan napirendet fogadott el, amely szerint külön vizsgálóbizottság helyett a honvédelmi bizottság foglalkozna a légtérsértés ügyével. Simicskó István fideszes képviselő még múlt héten kezdeményezte, hogy parlamenti vizsgálóbizottság foglalkozzon azzal, hogy amerikai katonai helikopterek februárban megsértették az ország szuverenitását. A politikus akkor azt javasolta, hogy 2003 január elsejéig visszamenőleg vizsgálják meg, történt-e hasonló engedély nélküli áthaladás Magyarországon.

Keleti György közölte, a külön vizsgálóbizottságra azért nincs szükség, mert a közvélemény és a szövetségesek megnyugtatása érdekében a vizsgálatot minél hamarabb le kell folytatni. A szocialista politikus emellett arra is javaslatot tett, hogy 1999 elejéig visszamenőleg vizsgálják az áthaladásokat. Keleti szerint erre azért van szükség, mert a délszláv válság idején is adtak légtérhasználatra vonatkozó engedélyt külföldi gépeknek. A politikus hozzátette: Simicskó különbizottságra vonatkozó javaslata a honvédelmi bizottság jogkörének elvonását jelentené.

Simicskó még a kivonulás előtt elmondta, a kormánypártok ezzel a lépéssel el akarják tussolni ezt az ügyet. A politikus szerint a honvédelmi bizottság vizsgálatával elébe akarnak menni annak, hogy a parlament megszavazza az ellenzéki vezetésű vizsgálóbizottság felállítását. A fideszes képviselő ugyanakkor közölte, örül annak, hogy a kormánypártok is szükségesnek tartják a vizsgálódást, ez ugyanis azt jelenti, hogy őket sem győzték meg Juhász Ferenc honvédelmi miniszter szavai.

Simicskó felháborítónak tartja, hogy a szocialisták az Orbán-kormány idejére is kiterjesztenék a vizsgálatot. Szerinte kétséges, hogy a honvédelmi bizottság egyáltalán alkalmas-e arra, hogy lefolytasson egy ilyen vizsgálatot, ez az ügy ugyanis több tárcát is érint. A fideszes politikus hozzátette, sokkal hatékonyabb lenne egy honvédelmi bizottság által lefolytatandó eljárásnál, ha Juhász Ferenc odaállna a tükör elé, és önvizsgálatot tartana. Simicskó Keleti javaslatát azért is kifogásolta, mert e szerint április 15-ig kellene lefolytatnia a vizsgálatot, ami szerinte túl rövid idő.

A fideszes képviselő újságíróknak elmondta: egyértelművé vált, hogy a kormánypártok nem a konkrét üggyel akarnak foglalkozni. Hozzátette: az általuk kezdeményezett vizsgálóbizottság felállítását mindenképpen a parlament elé viszik. Emlékeztetett arra, hogy az MSZP korábban azt mondta, minden ellenzéki kezdeményezésű vizsgálóbizottság felállításához hozzá fognak járulni.