Medgyessy: A magyarok nincsenek veszélyben

Vágólapra másolva!
Az ország és a lakosság nyugalmát és biztonságát semmi nem veszélyezteti - közölte Medgyessy Péter a nemzetbiztonsági kabinet ülését követően, melyet a bagdadi támadás hírére hívott össze. A miniszterelnök elmondta: bízik abban, hogy hamarosan béke lesz Irakban, és azt is hozzátette: Magyarország szívesen közreműködik az új Irak felépítésében. A Fidesz képviselői ugyanakkor élesen bírálták a kormányt az Irak elleni támadás miatt, mert úgy vélték, hogy Magyarország is hadviselő féllé vált, és a kormány háborúba sodorta az országot.
Vágólapra másolva!
Az [origo] Irak-oldala/irak/index.html

Az iraki támadás miatt csütörtök reggelre összehívott nemzetbiztonsági kabinet ülése után Medgyessy Péter miniszterelnök kijelentette: nem veszélyezteti az iraki háború a magyar emberek nyugalmát, biztonságát. A kötelező óvatosság miatt ugyanakkor több intézkedést is hoztak, melyek a jövőben is biztosítják az ország nyugalmát. Medgyessy újra elmondta: Magyarország nem részese a fegyveres konfliktusnak, nem visel háborút, és a magyar kormány nem küld magyar katonákat Irakba.

A kormányfő bízik abban, hogy a béke hamarosan helyreáll Irakban, és azt is hozzátette: Magyarország szívesen közreműködik az új Irak felépítésében.

Az ORFK elrendelte a kiemelt objektumok és a konfliktusban érintett országok követségeinek védelmét - mondta Lamperth Mónika belügyminiszter. A következő napokban az utcákon is több rendőr lesz, erre a kötelező óvatosság miatt van szükség - mondta Lamperth. A határőrség is fokozottan ellenőrzi a határokat, sőt az ország belső területén is ellenőrzéseket fognak tartani a határőrség munkatársai. Lamperth Mónika csütörtök délután telefonon fog egyeztetni a fővárosi és a megyei védelmi bizottságok elnökeivel.

A honvédség készültségét nem emelték, mivel Magyarország nem részese ennek a konfliktusnak - mondta Juhász Ferenc honvédelmi miniszter.

A nemzetbiztonsági kabinet ülése után a külügyminiszter a parlamenti pártok képviselőit tájékoztatja a meghozott intézkedésekről. Kovács László a tájékoztatón kijelentette: véleménye szerint a katonai erő alkalmazása sajnálatos, de jobb, mintha a világ tétlenül nézné, hogy mit tesz Szaddám Huszein, és várná azt a napot, amikor a tömegpusztító fegyverek birtokában csapást mér valahová. Kovács hangsúlyozta, hogy a magyar kormány kezdettől fogva a békés megoldást támogatta.

A kormánypárti frakciók vezetői a tájékoztató után közölték: egyetértettek Medgyessy Péterrel abban, hogy a politikai erőknek egységet kell mutatniuk, és ezt az ügyet nem szabad napi belpolitikai érdekekből felhasználni. Lendvai Ildikó (MSZP) és Kuncze Gábor (SZDSZ) leszögezte: Magyarország nem hadviselő fél, nem vesz részt a háborús konfliktusban, és nem küld harcoló magyar katonát Irakba.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke a kormány által meghozott intézkedések kapcsán leszögezte: a terror veszélye a levegőben van, amely fokozottabb védelmet és óvatosságot igényel. Reményeink szerint sikerül biztosítani, hogy mindenféle terrorveszély elkerülje Magyarországot - fogalmazott.

Magyarország háborúban áll jogi és politikai értelemben is - jelentette ki Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke. Németh szerint ezt bizonyítja az is, hogy Magyarország is rajta van Colin Powell harmincas listáján, amely a háborút támogató országok nevét tartalmazza. Az Egyesült Államok nem rendelkezik semmilyen nemzetközi felhatalmazással a háborúra vonatkozóan - mondta Németh Zsolt, aki sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy - mint mondta - nem használták ki a békés lehetőségeket Irak lefegyverzésével kapcsolatban, mivel békés eszközökkel is le lehetett volna szerelni Szaddámot. "Mélységesen együttérzünk azokkal, akik már meghaltak és akik meg fognak halni az Irak elleni támadásokban" - jelentette ki a fideszes politikus, aki felszólította a kormányt, hogy hagyjon fel a mellébeszéléssel Irakkal kapcsolatban. Németh Zsolt szerint az EU-s csatlakozásunkat is hátrányosan befolyásolhatja a kormány iraki politikája.

Felerősödhet a terrorista-veszély Magyarországon - jelentette ki Simicskó István fideszes politikus, aki az előző ciklusban a titkosszolgálatokat felügyelő államtitkár volt. Azokban az országokban, amelyek nem voltak rajta a harmincas listán, nem kellett olyan biztonsági intézkedéseket bevezetni, mint amelyeket iitthon hoztak - érvelt a képviselő.