A bíróság visszadobta a roma választást vitató beadványt

Vágólapra másolva!
Tárgyalás kitűzése nélkül visszautasította a bíróság a Cigány Szervezetek Országos Szövetsége egyik vezetőjének beadványát, amely az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) alakuló ülésén született határozatok megsemmisítét kérte. A bírósághoz forduló roma politikus ugyanis nem támadhatja meg az OCÖ-ülésen született döntéseket. Így továbbra is Horváth Aladár marad a szervezet elnöke.
Vágólapra másolva!

Perbeli jogképesség hiányában, idézés kibocsátása nélkül elutasította az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) március 12-i alakuló ülése kapcsán a Cigány Szervezetek Országos Szövetsége (CSZOSZ) egyik delegáltjának óvását a Fővárosi Bíróság. A végzés szerint a beadványozó, Bogdán János annak megállapítását kérte, hogy jogellenes volt a március 12-i tanácskozás összehívása, kérve egyben az ott született határozatok - köztük a tisztségviselő-választás - megsemmisítését.

A bíróság szerint egy perben az jogképes, "akit a polgári jog szabályai szerint jogok illetnek és kötelezettségek terhelnek", ugyanakkor egyetlen törvényi rendelkezés "nem ruházza fel a helyi vagy az országos kisebbségi önkormányzathoz tartozókat, sem választásra jogosultként, sem elektorként, sem megválasztott képviselőként arra, hogy esetleges sérelmeivel a bírósághoz forduljon".

Az 53 tagú országos kisebbségi önkormányzatban a Demokratikus Roma Koalíció 51 mandátumot szerzett a március elsején megismételt országos elektori gyűlésen; a CSZOSZ az összes képviselői hely kétötödével rendelkezik. A CSZOSZ március 17-én a Fővárosi Bíróságon támadta meg az OCÖ öt nappal korábban tartott alakuló ülésén született döntéseket. A szervezet - amely a január 11-i, majd a március 1-jén megismételt országos cigány elektori gyűlésen is a legtöbb voksot szerző DRK tagjaként indult - az ülés összehívásával kapcsolatos, általuk vélelmezett szabálytalanságok miatt kivonult a március 12-i tanácskozásról.

Miután a nap folyamán rövid időre visszatért CSZOSZ-tagoknak nem sikerült a DRK másik két tagszervezete, a Magyarországi Cigány Szervezetek Fóruma (MCF) és a Magyarországi Roma Parlament (MRP) vezetőivel megegyezniük az OCÖ vezető pozícióinak elosztásáról, ismét elhagyták a rendezvény helyszínét. A CSZOSZ vezetői ezt követően egyeztetést kezdeményeztek a DRK másik két tagszervezetével, kérve: ismételjék meg az alakuló ülést, ám javaslatukra nem érkezett válasz.