Lamperth: Minden kész a népszavazásra

Vágólapra másolva!
A pártok több mint 12 ezer delegáltja vesz részt a szavazatszámláló bizottságok munkájában április 12-én, a népszavazáson. Lamperth Mónika belügyminiszter hétfői napirend előtti felszólalásában elmondta: minden technikai feltétel adott a népszavazás lebonyolítására. Az esemény 3,8 milliárd forintba kerül. Kovács László külügyminiszter a Fideszt név szerint nem megnevezve, csak a pártra utalva "sanda politikai szándékot" emlegetett, és közölte: a siker már nem lehet közös, mert eljátszotta lehetőségét az ellenzéki párt.
Vágólapra másolva!

Az április 12-i népszavazás eredménye hosszú távon meghatározza Magyarország jövőjét - mondta napirend előtti felszólalásában Lamperth Mónika belügyminiszter. A politikus a népszavazás előkészítéséről számolt be hétfőn. Közölte: minden készen áll a népszavazás lebonyolítására.

Az eddigi folyamatokat ismertetve a miniszter felidézte, hogy az alkotmány módosításakor rögzítették a népszavazás időpontját, a választási eljárásról szóló törvény módosításával pedig lehetővé tették, hogy a vallásukat aktívan gyakorlók is elmehessenek szavazni. A zsidó közösség kérésére ugyanis meghosszabbították a szavazóhelyiségek nyitva tartását, este 7 helyett 9 óráig.

Lamperth ismertette: 13 tájékoztató füzet kiadásával segítik a lakosság mellett az újságírók és a nemzetközi megfigyelők munkáját. A választási értesítővel ugyanakkor tájékoztató szórólapokat is küldtek a választópolgároknak - tette hozzá. Emellett rövidfilmek, rajzos plakátok is segítik a tájékozódást. A polgármesteri hivatalokban 2000 választási információs szolgálat működik - sorolta a belügyi tárca vezetője.

A népszavazás napján a www.valasztas.hu címen is nyomon követhető az eredmény. Az információkat az EU valamennyi hivatalos nyelvén közzéteszik.

A szavazatszámláló bizottságokba a pártok összesen 12 022 főt delegáltak, 5432-t az MSZP, 5084-et a Fidesz, 1027-et az MDF és 938-at az SZDSZ. Van, aki több párt képviseletét is ellátja.

A pénzügyi háttérről szólva Lamperth elmondta: 3,8 milliárd forintot különítettek el a népszavazás lebonyolítására. Ebből 2 milliárd forintot a helyi választási szervek használnak fel. Az informatikai, nyomdai háttér biztosítására 1,2 milliárd forint értékben írtak ki közbeszerzési pályázatot. Az informatikai rendszer nyilvános főpróbáján jól vizsgázott - tette hozzá a belügyminiszter. "A feltételek adottak, már csak arra van szükség, hogy minél többen elmenjenek szavazni" - mondta Lamperth.

A népszavazással foglalkozott napirend előtti felszólalásában Dávid Ibolya, az MDF elnöke és frakcióvezető-helyettese is. Dávid felidézte az EU-csatlakozáshoz vezető utat, és megemlékezett az első szabadon választott miniszterelnökről, Antall Józsefről. Közölte: április 12-én egy egész ország vizsgázik hazaszeretetből.

Fodor Gábor (SZDSZ) az EU-csatlakozással kapcsolatban továbbra is fennálló kétségekről beszélt. Közölte: később még szigorúbb feltételekkel tudunk csak csatlakozni, így nincs igazuk azoknak a kétkedőknek, akik szerint nem most kellene csatlakozni. Felidézte az ellenzők egyik szlogenjét: "tagok legyünk vagy szabadok". Azt mondta: ez súlyos visszaélés Petőfi szavaival, aki annak idején a világszabadságról beszélt. A kétkedőknek azon érveire, miszerint az EU-ban más országoktól fogunk függni, Fodor közölte: szembe kell nézni azzal, hogy a világban ma már kölcsönös függőségek vannak. A kormánypárti politikus megjegyezte: a parlamentben vannak olyanok, akik "összepréselt szájjal mondanak igent, miközben hosszan a csatlakozás ellen érvelnek". Hozzátette: ez az álláspont nem korrekt, mert ezzel elbizonytalanítják a választókat.

Kovács László külügyminiszter válaszában közölte: az információhiány ellen lehet pontos tájékoztatással küzdeni. Megjegyezte azonban, hogy "nacionalista gőggel" és "sanda politikai szándékkal" is lehet találkozni. A külügyminiszter a Fideszt név szerint meg nem nevezve utalt az ellenzéki pártra, és azt mondta: a siker már nem lehet közös, mert ezt az ellenzéki párt már eljátszotta, de az eredmény még lehet az.