Veér segít az új kormánytagok kiválasztásában

Vágólapra másolva!
Miniszterek, államtitkárok és uniós szakemberek kiválasztásához nyújt segítséget Medgyessy Péter kormányfőnek egy új kormányzati testület. A május elején felálló személyügyi kollégiumnak humánpolitikai szakértők és államigazgatási szakemberek lesznek tagjai, vezetésére Veér András pszichiátert, a miniszterelnök tanácsadóját kérték fel.
Vágólapra másolva!

Személyügyi kollégium alakul a Miniszterelnöki Hivatalon (MeH) belül a miniszterelnök személyi döntéseinek segítésére. A testület várhatóan május elsején áll fel, vezetésére már felkérték Veér András pszichiátert, a kormányfő tanácsadóját. Veér korábban az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet főigazgatója volt, 2001 decemberében mentette fel posztjáról az Orbán-kormány egészségügyi minisztere. A pszichiáter az MSZP színeiben indult a tavalyi országgyűlési választásokon, a parlamentbe azonban nem jutott be, jelenleg tanácsadóként dolgozik az egészségügyi minisztériumban.

A hatékonyabb kormányzásérthttp://www.fokuszonline.hu/cgi-bin/htmlos.cgi/201262.4.3382008126511723422Sárközy Tamás könyve a Fókusz Online kínálatában

Veér András az [origo]-nak elmondta, a tervei szerint tízfős kollégiumnak humánpolitikai szakértők és államigazgatási dolgozók lesznek a tagjai. A testület a magas rangú kormánytagok - például miniszterek, államtitkárok - kiválasztásában nyújt majd segítséget a miniszterelnöknek. A pszichiáter szerint emellett minden bizonnyal lesz szerepük annak eldöntésében is, hogy kik legyenek azok a szakemberek, akiket a csatlakozás után a kormány az Európai Unió intézményeibe delegál. A testületnek ugyanakkor döntési jogköre nem lesz, csak javaslatokat tehet a megfelelő személyekre. A kollégium működési rendjét még nem alakították ki, így Veér nem tudta megmondani, pontosan milyen módszerek szerint fogják kiválasztani a legalkamasabb személyeket.

Veér közölte: nem mint pszichiátert, hanem mint a kormányfő tanácsadóját kérték fel a grémium vezetésére. Ezt azért tartotta fontosnak megjegyezni, mert - mint elmondta - a kollégium feladata semmiképpen sem az lesz, hogy a MeH munkatársainak alkalmasságát vizsgálja. Szerinte a testület hasonló szerepet fog betölteni a miniszterelnök mellett, mint egy vállalat humánerőforrás-osztálya. Ma ugyanis már szinte külön tudománynak számít a megfelelő ember megtalálása a megfelelő posztra, ezért hasznos lehet egy szakmai testület munkája a kormány mellett is - tette hozzá Veér.

A kollégium munkájában való részvétel nem jelent majd állandó elfoglaltságot a tagok számára, így azok várhatóan nem kapnak fizetést vagy díjazást, csupán a munkájuk során felmerülő költségeket térítik meg számukra.

A testület felállítása összefüggésben lehet a kormány esetleges átalakításával is. A kormányszóvivő ugyanis március elején közölte, hogy a miniszterelnök egy év után - azaz májusban - értékelni fogja a miniszterek tevékenységét, "és ahol indokolt, ott megteszi a szükséges lépéseket". Korábban olyan sajtóhírek jelentek meg, hogy a kulturális tárca és a sportminisztérium élén történhetnek változások. Ezeket az információkat a kormány részéről nem erősítették meg.