Ombudsman vizsgálja az IKEA kameráit

Vágólapra másolva!
Az adatvédelmi biztos vizsgálatot indít annak kiderítésére, hogy az Örs vezér téri IKEA áruház jogszerűen szerelt-e fel térfigyelő kamerákat. Az ombudsmanhoz a környék lakói fordultak, akik szerint a kamerák megsérthetik magánszférájukat. Az áruház szerint a térfigyelő rendszer felszerelése nem sért semmilyen jogszabályt, az [origo]-nak nyilatkozó alkotmányjogász szerint azonban nagy valószínűséggel jogellenes a kamerák kihelyezése.
Vágólapra másolva!

A múlt héten térfigyelő kamerákat szereltek fel az Örs vezér téren található IKEA áruházra Budapesten. Az egyik kamera a környező házak felé irányul, ezért több lakó tiltakozó levelet írt a legfőbb ügyésznek és az adatvédelmi biztosnak. Az egyik lakó, Langer Ivánné az [origo]-nak elmondta, azt szeretnék elérni, hogy az áruház távolítsa el a berendezést, szerintük ugyanis az sérti magánszférájukat. A tiltakozó leveleket öt lakó írta alá.

Langer Ivánné hozzátette: szeretnék megtudni, hogy az IKEA milyen jogon szerelte fel a kamerákat, mit vagy kit akar megfigyelni, illetve hogy ki ül majd a kamera túloldalán. Tartanak attól is, hogy a házak felé irányuló kamerával be lehet majd látni a lakásokba is. A nő elmondása szerint a lakók nem értik, hogy egyáltalán miért volt szükség ennek a - házak felé irányuló - berendezésnek a felszerelésére. Azon a területen ugyanis - Langer Ivánné szerint - nincs mit megfigyelni: az áruház parkolója és bejárata a másik oldalon van. Ráadásul egyébként sem veszélyes környékről van szó, és prostituáltak sincsenek az utcán - tette hozzá a lakó.

A tiltakozók az áruházat nem keresték meg. Langer Ivánné elmondása szerint azért nem, mert az IKEA korábbi kifogásaikra nem adott kielégítő válaszokat. A lakók ugyanis nem először bírálták az áruházat: korábban az épület bővítése ellen tiltakoztak.

Az IKEA szóvivője, Marsó Gabriella az [origo]-nak elmondta, hogy az áruházon - más budapesti bevásárlóközpontokhoz hasonlóan - két kamera van. Marsó szerint a kamerák felszerelésével semmilyen jogszabályt nem sértettek meg. A térfigyelő rendszer célja, hogy ellenőrizze a gazdasági és vészkijáratot, és védje a látószögbe eső környéket, így a lakókörnyezetet is. A képernyők előtt az IKEA biztonsági szolgálatának munkatársai fognak ülni, akik olyan utasítást kaptak, hogy a gyanús eseményekről értesítsék a helyi rendőrkapitányságot.

A szóvivő elmondta azt is, hogy az áruháznak nem célja az, hogy a lakók után leskelődjön. Marsó Gabriella elmondása szerint a kamerákhoz - amelyeket egyébként csak májusban üzemelnek be - nem kell külön engedély, ugyanis csupán bejelentési kötelezettségük van. A szóvivő azt nem tudta megmondani, hogy pontosan mely szerveknél kell jelezni a kamerák felszerelését, a bejelentést ugyanis csak a májusi üzembe helyezés előtt fogják megtenni.

Az adatvédelmi biztos kedden kapta meg az Örs vezér téri lakók beadványát. Az ombudsman vizsgálatot indít az ügyben, amelyről az eljárás befejezéséig nem kíván nyilatkozni. Az adatvédelmi biztos munkatársa, Gulyás Csaba ugyanakkor beszélt arról, hogy milyen jogszabályok vonatkoznak a térfigyelő rendszerekre.

Gulyás a korábbi ombudsman egyik jelentésére hivatkozva elmondta: ha a kamera felismerhető képeket rögzít a személyekről, akkor az adatkezelésnek számít. Adatkezelésre csak akkor kerülhet sor, ha arra a törvény felhatalmazást ad, vagy pedig az érintett személyek hozzájárulnak ahhoz. Gulyás hozzátette: a jogszabályok csak a rendőrségnek, a közterületi felügyeletnek, a sportrendezvények szervezőinek adnak lehetőséget térfigyelő kamerák felszerelésére közterületen vagy magánterületen. Minden más esetben szükség van azoknak hozzájárulására, akiket a kamera rögzít.

Kolláth György alkotmányjogász szerint az eddigi ismeretek alapján az IKEA minden valószínűség szerint jogellenesen szereltette fel a kamerákat. Ha ugyanis a kamera nem belső területre, illetve a működtető vagyontárgyaira irányul, akkor nem megalapozott a berendezések felszerelése. Kolláth ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a magyar jog adós maradt azzal, hogy szabályozza az áruházak, benzinkutak és más hasonló létesítmények térfigyelő rendszereinek működtetését. A hiányos szabályozást kihasználva ezeken a helyeken rendszerint felszerelik a kamerákat - tette hozzá az alkotmányjogász.