Technológiai baki okozhatta a paksi gázképződést

Vágólapra másolva!
Gázképződést észleltek a paksi atomerőmű kettes blokkjának abban a vízmedencéjében, amelyben a sérült fűtőelem-kazetták vannak. A jelenséget azt követően észlelték, hogy jódmegkötő vegyszert adagoltak a vízhez. A szokatlan esemény körülményeit az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) vizsgálja. Az OAH főosztályvezetője szerint "technológiai baki" okozhatta a gázképződést.
Vágólapra másolva!

A paksi atomerőmű 2. blokkján május 3-án a korábbi tisztítás során megsérült kazettákat tároló medencébe vegyszert adagoltak, s ezt követően a kezelők gázképződést és a neutronellenőrző rendszeren rövid ideig a mutatott érték lengését tapasztalták - közölte az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) szerdán. Az atomerőmű az eseményt az OAH-nak bejelentette, a hatóság megkezdte a vizsgálatot - áll az OAH közleményében.

Paksi Atomerőműhttp://www.atomeromu.hu/Országos Atomenergia Hivatalhttp://www.haea.gov.hu/

Lux Iván, az OAH műszaki főosztályának vezetője elmondta az [origo]-nak, hogy a medence vizéhez a hidrazin nevű vegyszert adagolták, amely a vízben lévő radioaktív jódot hivatott megkötni. A sugárzó jódot így lehet ezután szűréssel kivonni a vízből. Mivel a gázképződés nem megszokott ilyen esetben, az esemény körülményeinek tisztázására vizsgálatot indítottak. Ugyancsak vizsgálják, hogy a neutronellenőrző rendszer által mért neutronérték miért ingadozott. Lux Iván szerint a vizsgálatok néhány napig tartanak majd. További, esetleg szükséges intézkedéseket a vizsgálatok eredményének ismeretében tesznek.

Lux annyit elmondott a vizsgálatról, hogy az eddigi adatok szerint az történhetett, hogy a hidrazint nem a szokásos módon, a pihentető medencén, hanem egy másik aknán keresztül adagolták a tisztítótartály vizéhez. A szakember véleménye szerint technológiai baki történt, amelynek pontos körülményeit, valamint azt, hogy ezért ki a felelős, a mindenre kiterjedő vizsgálat fogja kideríteni.

A főosztályvezető szerint a radioaktivitás mértéke nem változott, sem az erőmű kettes blokkján belül, sem Paks környékén.

A tájékoztató és látogató központ vezetője szerdai közleményében azt közölte, hogy nem csökkent a biztonság szintje a Paksi Atomerőműben azt követően, hogy május 3-án vegyszert adagoltak a 2. blokk sérült fűtőelemeit tartalmazó tisztítómedencébe.

Kováts Balázs magyarázata szerint a hidrazin betöltésére a vízben lévő radioaktív jódszármazékok megkötése, légtérbe kerülésük megakadályozása, valamint kiszűrésük elősegítése miatt volt szükség. Utalt arra, hogy ilyen vegyszeradagolás már korábban is történt a 2. blokk pihenő medencéjébe, de az adagolás ezúttal a fedéllel lezárt pihentető medence helyett az azzal összeköttetésben lévő szerelőmedencébe történt.

A közlemény nem tesz említést gázképződésről, a neutronellenőrző műszerek által jelzett értékek ingadozásáról, valamint arról sem, hogy az erőmű miért csak most adott tájékoztatást az esetről.

A tájékoztató központ vezetője a közleményben beszámolt arról is, hogy a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium, az ÁNTSZ, valamint az Országos Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet laboratóriumai vizsgálatokat végzett arra vonatkozóan, kimutatható-e a környezetben az erőmű légköri kibocsátásából eredő radioaktivitás. A talajból, a fűből, a tejből és az ivóvízből vett minták alapján megállapítható: a kibocsátás hatása minden esetben az élelmiszerekre előírt egészségügyi határérték alatt maradt.

A közlemény emellett kitér arra is, hogy az előzetes terveknek megfelelően május 17-én leállítják az erőmű 4. blokkját, a szokásos éves karbantartás 1 hónapot vesz igénybe. A munkálatok során a fűtőanyag-kazetták tisztítására nincs szükség, azok egy részének részleges cseréjére kerül sor.

Pakson a karbantartás miatt nem üzemelő kettes blokk pihentető medencéjéban április elején történt üzemzavar, amikor a tisztításra váró használt fűtőanyag-kazetták a nem megfelelő hűtés miatt deformálódtak, megsérültek, és radioaktív anyag szabadult ki. A Nemzetközi Nukleáris Esemény Skálán hármas fokozatúnak minősítették az esetet. A sérült fűtőanyag-kazetták eltávolításán jelenleg is dolgoznak.