Egészségfelmérés: minden harmadik fiatal nő dohányzik

Vágólapra másolva!
A világon először hetvenöt országban, így Magyarországon is egységes egészségfelmérést végeznek. A vizsgálat során a lakosság egészségi állapotát és az azt befolyásoló tényezőket mérik fel 1500 háztartásban - írja a Magyar Hírlap. Hasonló kutatást három éve már végeztek hazánkban, abból kiderült: csökkentek a halálozási számadatok, a rákos megbetegedések száma viszont továbbra is növekszik. 
Vágólapra másolva!

A következő két hónapban 1500 háztartáshoz közvélemény-kutatók csöngetnek be, és az egészségi állapotról érdeklődnek. A világ-egészségfelmérés nemzetközi összehasonlító viszgálatot az Egészségügyi Világszervezet (WHO) megbízásából most először végzik, Magyarországgal együtt 75 országban egységes kérdőívekkel. A WHO közel harmincmillió forintot adott a vizsgálatra, amelyet Magyarországon a Johan Béla Országos Epidemiológiai Központ (OEK) irányít.

A felvett kérdőívek eredményei alapján megállapítják a lakosság egészségi állapotát, problémáit és az ezeket befolyásoló gazdasági, mentális és kulturális tényezőket - mondta a Magyar Hírlapnak Vitrai József, a kutatás vezetője. A kérdések az egészségi állapotra, betegségekre vonatkoznak, de érdeklődnek a kockázati tényezőkről (alkohol, cigeretta) és az életmódról is (testmozgás). Vizsgálják a lakosság egészségügyi ellátással kapcsolatos elégedettségét, és az arra költött pénz mennyiségét is.

Magyarországon 2000-ben végeztek először hasonló egészségfelmérést. Az akkori eredmények szerint az országban a halálozási számadatok csökkentek, a rákos megbetegedések száma viszont továbbra is növekszik. Leggyakoribbak a keringési betegségek, melyek a középkorúak negyven százalékát érinti.

A kockázati tényezők közül a dohányzás és az alkohol súlyos betegséget okoznak (tüdőrák, agyvérzés, májbetegségek). Az országban nemzetközi összehasonlításban nagyon magas az alkoholfogyasztás következtében kialakuló krónikus májbetegségekben és májzsugorodásban elhunyt férfiak száma.