Az olcsó panellel nem tudnak versenyezni a kollégiumok

Vágólapra másolva!
A jövő héten egyeztet az oktatási tárca az egyetemi illetékesekkel a kollégiumépítési programról. Mivel nyáron nem élénk a befektetési piac, várhatóan augusztus végén, szeptember elején derül ki, hogy a program iránt mennyire érdeklődnek a befektetők. A tervek iránt azok a nagyvárosok érdeklődnek elsősorban, amelyekben 30 ezer forint felett lehet csak albérlethez jutni, illetve ahol sok külföldi tanul.
Vágólapra másolva!

A kormány áprilisban döntött arról, hogy tízezer új kollégiumi férőhelyet létesít magánbefektetők bevonásával. Ezzel párhuzamosan tervezik a lakhatási támogatás fokozatos emelését is. 2003-ban még 3300 forintot adnak egy diák után, ez 2006-ra tízezer forintra nő. A tervezet tartalmazza, hogy a program megvalósítása nem növelheti az államháztartási hiányt.

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) gazdasági ügyekkel foglalkozó elnökségi tagja, Huber Krisztián szerint a programnak több a hátránya, mint az előnye. Úgy véli, a megvalósítás egyaránt sokba kerül az államnak és a diákoknak, ráadásul nem látják biztosítottnak az állami kollégiumok finanszírozásának elősegítését. "Sok kollégium nagyon rossz állapotban van, ezért azokat is fel kellene újítani" - mondta.

"Még nincs leírt javaslatcsomag, így korai azt kritizálni" - mondta az [origo]-nak Mang Béla, az Oktatási Minisztérium (OM) felsőoktatási helyettes államtitkára. Ismertette: a tervezés elindult, pályázat útján kiválasztották azt az ügyvédi irodát, amelyik előkészíti a befektetői tendereket. Jövő hét pénteken pedig összehívják az intézményi - egyetemi - illetékeseket, akikkel részleteiben végigveszik a terveket. Első körben azokkal egyeztetnek, akiknek már vannak kész terveik, esetleg rendelkeznek a szükséges engedélyekkel - tette hozzá Mang.

Az intézmények saját tenderfelhívásokat tesznek közzé a nyáron, ezt is az OM felügyeli. A tervek szerint a befektetők nyáron idegenforgalmi célokra - például olcsóbb szállodaként - használhatják az épületeket, emellett azokban olyan kereskedelmi egységek is lehetnek, amelyek az egyetem tevékenységével összeférnek - mondta a helyettes államtitkár.

Egyelőre még nem tisztázott, ki építené és működtetné a kollégiumokat: befektető vagy szakmai működtető, intézmény vagy profi pártolói szervezet - például alapítvány - egyaránt szóba jöhet.

A tenderfelhívásban akár a földterület bérbeadásáról, akár annak eladásáról dönthetnek. Mang elmondta, hogy nemcsak hazai, hanem nemzetközi tenderkiírásban is gondolkodnak. "A nyáron nem élénk a befektetői piac, így augusztusra, szeptemberre derül ki, mennyire elfogadhatók az árak" - vélte a helyettes államtitkár. "Ez egy kísérleti próbálkozás, folyamatosan értékeljük a tapasztalatokat. Az új kollégiumok nem szociális célú épületek lesznek. Ha lenne 30-40 milliárd forintunk, akkor lehetne olcsón építkezni, de nincs. Így piaci alapú befektetésben kell gondolkodnunk" - közölte Mang.

Az új kollégiumokban minőségi különbségek lesznek. Míg az állami kollégiumokban egy emeletre egy vagy két vizesblokk jut, addig az új épületekben legfeljebb hat szobára jut egy vizesblokk, de egyes részeken már egy-egy szobára is.

A tervek iránt azok a nagyvárosok érdeklődnek elsősorban, amelyekben 30 ezer forint felett lehet csak albérlethez jutni, illetve ahol sok külföldi tanul. Ők ugyanis elvárják a megfelelő elhelyezést - mondta a helyettes államtitkár, példaként említve Budapest mellett Győrt és Debrecent. "Ahol vannak olcsó panellakások, ott nem tudunk versenyezni" - tette hozzá.

Egyelőre még azt sem tudni, hol épülnének pontosan ilyen kollégiumok. Egyes cégek azonban már ajánlottak fel például átalakítható ipari telephelyeket, amelyek kollégiumi központtá válhatnának. Emellett új épületek építése is szóba jöhet.

Mang megemlítette: Lengyelországban és Csehországban például már jól működő kollégiumi hálózatok vannak, az ottani tapasztalatokat is érdemes felhasználni.

A program miatt az ellenzék is aggodalmait fejezte ki. Pokorni Zoltán fideszes politikus például azt kifogásolta, hogy a terv szerint a felsőoktatási intézmények az elkészült kollégium bérleti és üzemeltetési díját akkor is kifizetnék, ha a kollégium a magas díj miatt nem telne meg.

Kapcsándi Dóra