16 milliós bírság műemlékrombolásért

Vágólapra másolva!
Először fordul elő, hogy a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal - élve a törvény által 1997 óta biztosított lehetőséggel - jelentős összegű bírságot hajthat be a kulturális örökség károsításáért. A jogerősen behajtható 16 millió forintos örökségvédelmi bírságot annak a budapesti asszonynak kell megfizetnie, aki három éve elbontatta a birtokában lévő tihanyi műemlék halászházat - írja a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

A megbüntetett asszony 1999-ben vette meg a Tihany közepén álló, az egykori apátsági halászfaluhoz tartozó, műemléki védettségű házat. A 150 éves halászház már évek óta elhagyatottan állt, ennek ellenére viszonylag jó állapotban volt. Az új tulajdonos (aki nem akart nyilatkozni a lapnak az ügyről) a műemlékvédelmi hatóságtól építési engedélyt kért a ház felújítására és korszerűsítésére, ezt - szigorú megkötésekkel - meg is kapta. Az egyik kikötés az volt, hogy az épület falszerkezetében az engedélyezett nyílászárók kivételével bontások nem végezhetők.

Az átépítés előtt azonban egész épületet lebontották. A tulajdonos azzal védekezett, hogy a tetőszerkezet eltávolítása után a falak váratlanul szétdőltek, és az sem volt egyértelmű, hogy az épület védettséget élvez. Ezt az indoklást azonban sem a műemlékvédelmi hatóság, sem később a bíróságok nem fogadták el.

A műemlékvédelmi hatóság indoklása szerint ilyen esetekben 20 millió forint a kiszabható bírság. Eredetileg ennyit is állapítottak meg a tihanyi ház lebontása miatt, de később ezt 16 millió forintra mérsékelték, mondván: egyszerű megjelenésű, műformák nélküli házról volt szó.

A tihanyi halászház helyén közben többnyire a műemlék ház eredeti anyagaiból felépült egy korszerű, de jellegében a környék házaira emlékeztető, nádfedeles épület. A tulajdonos a bírság ügyében a bírósághoz fordult. A Fővárosi Bíróság elutasította a keresetét, és a felülvizsgálati kérelemre a Legfelsőbb Bíróság is úgy nyilatkozott, nincs ok a döntés megmásítására. A 16 millió forintot ki kell fizetnie.