Iraki misszió: a kormány az eredeti javaslathoz tér vissza

Vágólapra másolva!
Mivel megszületett az iraki háború utáni rendezésről szóló ENSZ BT-határozat, az eredeti, iraki magyar békefenntartásról szóló javaslatról szeretne tárgyalni a parlamenti pártokkal a honvédelmi miniszter vasárnap. A Fidesz egyelőre nem nyilatkozik, az MDF bejelentette, hogy nem vesz részt a vasárnapi négypárti egyeztetésen.
Vágólapra másolva!

Bocskai István, a honvédelmi tárca kommunikációs főigazgatója pénteken délután közölte, hogy a szaktárca pénteken elküldte a határozati javaslatról szóló dokumentumot a pártok képviselőinek.

A parlamenti pártoknak küldött levélben Juhász Ferenc honvédelmi miniszter leszögezi: mivel csütörtökön megszületett az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata, amely egyértelmű nemzetközi legitimitást biztosít a stabilizációs erőkben való katonai részvételre, ezért a kormány fenntartja eredeti javaslatát - amely jelenleg is az Országgyűlés asztalán fekszik.

- A Honvédelmi Minisztérium mind a négy parlamenti pártnak megküldte az ENSZ felhatalmazásról szóló, angol, illetve magyar nyelvű írásos tájékoztatót, amely alapján vasárnap tárgyalni tudnak az iraki magyar szerepvállalás lehetőségéről - mondta Bocskai István, a szaktárca kommunikációs főigazgatója.

A honvédelmi tárca vezetője csütörtökön azért hívott össze négypárti egyeztetést, hogy az iraki rendezésben való magyar részvétel újabb lehetséges, alternatív változatáról tájékoztassa a parlamenti pártokat. Arra a kérdésre, hogy erről, egy magyar szállító alakulat Irakba küldéséről szóló javaslatról is lesz-e szó a vasárnapi egyeztetésen, Bocskai István úgy válaszolt: ez az ötlet még az ENSZ határozat megszületése előtt született.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter csütörtökön délután az Info Rádió Aréna című műsorában elmondta, hogy fenntartják az eredeti, békefenntartói feladatról szóló javaslatukat, hiszen - megfogalmazása szerint - "azok az igények, amelyeket politikai partnereink, az ellenzék megfogalmazott, azok kielégülni látszanak, hiszen van nemzetközi felhatalmazás."

Az eredeti javaslat szerint egy legfeljebb 300, váltási időszakban 600 fős, a szükséges technikai eszközökkel, fegyverzettel, felszereléssel ellátott katonai kontingens utazna hat hónapra Irakba. A részvételhez való hozzájáruláshoz a parlament kétharmados többsége szükséges.

Áder János, a Fidesz frakció-vezetője pénteki sajtótájékoztatóján a hét végére összehívott négypárti egyeztetésről azt mondta: várják a kormány javaslatáról szóló írásos tájékoztatót.- Ennek hiányában nincs mód és lehetőség érdemi tárgyalások folytatására - szögezte le.

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője pénteken bejelentette, hogy pártja parlamenti képviselőcsoportjának tagjai nem vesznek részt a honvédelmi miniszter által összehívott négypárti egyeztetésen. A politikus hangsúlyozta: már a legutóbbi négypárti egyeztetésen szóvá tette, hogy előkészítettség híján legfeljebb miniszteri tájékoztatásnak tekinthető a megbeszélés.

Herényi Károly jelezte, hogy a frakció a határozat ügyében hétfőn délelőtt hozza meg döntését. Hozzátette: Juhász Ferencnek írott levelében közölte, hogy hétfőn reggel 6 és 9 óra között - akár négypárti tájékoztatás keretében - áll a miniszter rendelkezésére.

Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető pénteki közleményében hangsúlyozza: szeretnék, ha a Fidesz a sajtótájékoztatóján elhangzottakkal ellentétben vállalkozna az érdemi vasárnapi négypárti egyeztetésre az iraki békefenntartás ügyében, hiszen mostanra az eddig általuk hiányolt nemzetközi felhatalmazás is világossá vált. A közlemény szerint a szocialisták érthetetlennek tartják, hogy Áder János előre kér írásos tájékoztatót arról, mit fog elmondani a kormány vasárnap.

- A vasárnapi ebédre meghívott vendég sem szokta ételhordóban előre elkérni a menüt. A kormánypártok éppen azt szeretnék, ha az új helyzetet és az ebből fakadó lehetőségeket a négy párt közösen elemezhetné. - tartalmazza a közlemény.