Gyakran sérülnek a szakszervezeti jogok Magyarországon

Vágólapra másolva!
Elmarasztalja Magyarországot a Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetségének jelentése, amely szerint veszélyben vannak az alapvető szakszervezeti jogok a térségben. Az állásfoglalás alapja egy összegzés, ami még az Orbán-kormány idején készült.
Vágólapra másolva!

Az egész világot átfogó körképet ad a szakszervezeti jogok érvényesüléséről a Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetségének jelentése, amelyet csütörtökön hoztak nyilvánosságra Brüsszelben. A 150 országban működő szövetség 2001-ben, az Orbán-kormány időszakában kért jelentést a tagországoktól, így a magyar érdekvédelmi szervezetektől is a szakszervezeti jogok esetleges megsértéséről, a tisztségviselők elleni diszkriminatív intézkedésekről, a munkavállalókat ért jogsértésekről. A hazai szakszervezetek közül az akkori ellenzéki pártokhoz közel álló MSZOSZ és a Liga állította össze a jelentést - írja a Népszabadság.

Ebben az szerepelt, hogy érvényes kollektív szerződéseket a munkaadók gyakran figyelmen kívül hagynak, a munkahelyeken akadályozták a szakszervezetek, üzemi tanácsok létrehozását, működését. A legnagyobb állami vállalatnál, a MÁV Rt.-nél több szolgálati helyen a vezetők nyíltan hangoztatták, hogy nincs szükség szakszervezetekre. A jelentés szerint a legtöbb magyarországi jogsértés a külföldi tulajdonú cégeknél fordult elő.

A dokumentum Magyarországról szóló része kitér azokra az esetekre is, amelyekben - a vasutassztrájkok idején - a bíróság törvényértelmezése a sztrájkjog megsértéséhez vezetett. A munkajogi törvények megsértésének példái között említi a munkaszerződések törvénytelen felbontásának, valamint a heti pihenőnapokra vonatkozó rendelkezések be nem tartásának eseteit.