Magányosak és kiszolgáltatottak a diákok

Vágólapra másolva!
A felsőoktatásban tanuló diákok több mint 70 százaléka véli úgy, hogy megsértik emberi jogait és megalázzák az iskolában - derül ki az oktatási tárca megrendelésére készült felmérésből. A diákok többsége szerint a felsőoktatásban nem érvényesülnek a vallási és politikai szabadságjogok, és nem fogadják el a szexuális másságot. Minden tizedik diák számolt be arról, hogy bántalmazzák őket az iskolában, több mint 2 százalékukat pedig már szexuálisan is zaklatták. A megkérdezettek panaszkodtak az oktatás színvonalára és arra, hogy sok felesleges információt kell megtanulniuk. A diákok a legfontosabbnak a szerelmet és a boldogságot tartják, a vallásos hit, a hatalom, a nemzet és a társadalmi rend azonban többségüknek kevésbé számít.
Vágólapra másolva!

A felsőoktatásban tanulók 72 százaléka szerint előfordul, hogy a felsőoktatási intzéményekben megsértik emberi méltóságukat - derült ki a Magyar Tudományos Akadémia Szociológiai Kutatóintézete, az Oktatáskutató Intézet és a Nemzeti Ifjúságkutató Intézet közös felméréséből. Pedig a legtöbb diák (a megkérdezettek 70 százaléka) szerint éppen az a legfontosabb elvárás iskolájával szemben, hogy emberi méltóságuk ne sérüljön.

Hasonlóan fontosnak tartják a diákok (65 százalékuk szerint ez a legfontosabb), hogy ne érje őket megaláztatás az egyetemeken, főiskolákon. Az Oktatási Minisztérium által megrendelt felmérésből kiderül, ebben a kérdésben még rosszabb a helyzet: a válaszok szerint ugyanis az iskolák kevesebb mint negyedében (24,6 százalékában) teljesül ez az elvárás.

Hasonlóan rossz a vallási és a politikai szabadságjogok érvényesülése a felsőoktatási intézményekben: a válaszadók mindössze 30 százaléka mondta azt, hogy nem éri sérelem a diákokat politikai nézeteik, és csak 40 százalékuk szerint nem szenvednek hátrányt vallási beállítottságuk miatt. A diákok közel háromnegyede úgy vélte, hogy a felsőoktatási intézményekben érezhető a nemi megkülönböztetés is.

Sok diák (a megkérdezettek több mint 73 százaléka) kifogásolta, hogy nem kezelik felnőttként az iskolában. Mindössze kevesebb mint negyedük mondta azt, hogy méltányos bánásmódban részesülnek a felsőoktatásban tanulók. A leginkább a budapestiek, a dél-dunántúliak, a gimnázium után továbbtanulók és a nők vélték úgy, hogy sérülnek jogaik a felsőoktatásban.