Mádlnál lobbiznak a korháztörvény miatt

Vágólapra másolva!
Mádl Ferenc köztársasági elnöknek öt napja van, hogy aláírja a hétfőn elfogadott kórháztörvényt. Csehák Judit egészségügyi miniszter telefonon bejelentkezett Mádlhoz, és felajánlotta, hogy minden kérdésre választ ad a törvénnyel kapcsolatban. Csáky András MDF-es politikus szintén bejelentkezett Mádlhoz, ő normakontroll kérését javasolja.
Vágólapra másolva!

Miután hétfőn megszavazta a képviselők többsége, hogy a házelnök kérje a köztársasági elnöktől a kórháztörvény sürgős kihirdetését, az alkotmány szerint Mádl Ferencnek öt napja van, hogy aláírja a törvényt. A kormányoldal attól tart, hogy a köztársasági elnök esetleg visszaküldi a kórháztörvényt. Korábban ezt tette például a szintén nagy vitát kiváltó, egyházakat érintő szociális törvények módosításakor.

Csehák Judit egészségügyi miniszter ezért felajánlotta Mádlnak, hogy - ha igényt tart rá - minden kérdésére választ ad a törvénnyel kapcsolatban - tudta meg az [origo] a Köztársasági Elnöki Hivataltól.

A szakminiszter kedden az MTI-nek elmondta: a szociális törvény decemberi szavazását követő előzetes normakontroll kapcsán azt érzékelte, hogy a köztársasági elnök és munkatársai "talán nem rendelkeztek minden információval". Csehák Judit közölte: tájékoztatná az államfőt például arról, milyen garanciák vannak a kórháztörvényben az egészségügyi dolgozók számára, valamint arról, hogy milyen együttműködést folytattak a javaslatról a Magyar Orvosi Kamarával. Közölte: a köztársasági elnök rendelkezésére bocsátaná azokat a tanulmányokat is, amelyeket alkotmánybírósági határozatokat jól ismerő szakértőkkel készíttettek.

Csáky András MDF-es képviselő szintén időpontot kért az államfőtől. Az [origo]-nak elmondta: azt szeretné javasolni Mádl Ferencnek, hogy kérjen előzetes normakontrollt a törvénnyel kapcsolatban. Szerinte erre azért lenne szükség, mert az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ) például már korábban jelezte, hogy az Alkotmánybírósághoz fordulnak, ha elfogadják a törvényt. "Jó lenne, ha nem hónapok vagy egy év múlva derülne ki, hogy megalapozottak az aggályok" - közölte Csáky. Az MDF közel 40 ezer, a törvény ellen tiltakozó ember aláírását szedte össze. Ezeket hétfőn átadták az egészségügyi minisztériumnak.

Egyelőre sem az egészségügyi miniszter, sem Csáky András nem kapott választ a megkeresésére.

Forrás: [origo]
Mádl öt napig gondolkozhat, átengedi-e a törvényt

A Fidesz pénteken dönt arról, kezdeményezzenek-e előzetes normakontrollt. Selmeczi Gabriella, a nagyobbik ellenzéki párt egészségüggyel foglalkozó politikusa az [origo]-nak elmondta: mindenképpen további lépések megtételét tartják szükségesnek. Továbbra is javasolják például egy minőség-ellenőrzési hivatal felállítását, amely a fogyasztóvédelemhez hasonlóan ellenőrizné, hogy senkinek az alapvető jogai ne csorbuljanak az egészségügyi ellátásban. "A kórháztörvény elfogadásával ugyanis még kiszolgáltatottabbá váltak a betegek" - állította Selmeczi.

A Fidesz emellett összejövetelt szervez az önkormányzati politikusok számára - tette hozzá az ellenzéki képviselő. Ekkor felhívnák a figyelmüket arra, mire kell odafigyelni a törvény kapcsán. A kórházak nagy része ugyanis önkormányzati tulajdonban van, és a törvény életbe lépésével lehetővé válik profitorientált cégek bevonása az egészségügyi intézmények működtetésébe.

Várhatóan további lépéseket tesz az EDDSZ is. A szakszervezet korábban jelezte: az Alkotmánybíróságon kívül az esélyegyenlőségi miniszterhez fordulnak észrevételeikkel. Emellett sztrájkot is kilátásba helyeztek. Május végén pedig elfogadtak egy petíciót, és népszavazás kezdeményezéséről döntöttek, mely szerint egészségügyi kérdésről csak kétharmados többséggel dönthessen az Országgyűlés.

Kapcsándi Dóra