A többség szerint a rendőrséget a politika befolyásolja

Vágólapra másolva!
Az emberek közel fele úgy véli, hogy a rendőrség nagyobbrészt vagy teljes mértékben a politika befolyása alatt áll, 29 százalék szerint a politikai befolyás kismértékű - derül ki a Gallup Intézet vizsgálatából. A rendőrség általános megítélése javult, ugyanakkor nőtt azoknak az elégedetleneknek a száma, akik személyesen kapcsolatba kerültek a rendőrökkel.
Vágólapra másolva!

A Magyar Gallup Intézet felmérése szerint általánosságban javult a rendőrség lakossági megítélése - erről Salgó László országos rendőrfőkapitány és Fischer György, a Magyar Gallup Intézet kutatási igazgatója számolt be. Az előző - 2002 novemberi - felméréshez képest ugyanakkor kevésbé voltak elégedettek azok, akik személyesen kerültek kapcsolatba a közlekedésrendészettel, igaz, azok száma is jelentősen nőtt, akik elvárásaikhoz képest jobbnak ítélték a rendőri munkát. Érdekes, hogy azok körében, akiknek nincs személyes tapasztalatuk, csak ismerőseik vagy a média útján tájékozódnak a rendőrségről, jobb a véleményük a testületről.

A rendőrök munkájával kapcsolatban leginkább a rendőrök udvariasságával és segítőkészségével voltak megelégedve az állampolgárok, ugyanakkor legkevésbé az ügyintézés gyorsaságával, a várakozási idővel és a velük foglalkozó rendőrtisztviselők hatáskörével voltak elégedettek.

A korruptnak tartott rendőrök száma kismértékben csökkent: tavaly ősszel 10 rendőrből valamivel többet, mint minden negyediket tartották korruptnak a megkérdezettek, idén ez kevesebb, mint minden negyedik rendőr. A lakosság úgy véli, a rendőrségi korrupció nem romlott, tavaly ősszel 9 százalék, most pedig 8 százalék mondta azt, hogy személyesen tapasztalt korrupciót.

A politikai befolyásoltság megítélése romlott, idén többen vélték úgy, hogy a politika befolyással bír a rendőrség munkájára. Az állampolgárok csaknem fele (47%) úgy vélekedik, hogy a rendőrség nagyobbrészt vagy teljes mértékben politikai befolyás alatt áll - ez az arány fél éve még csak 43% volt. További 29% úgy látja, hogy a rendőrség kismértékben áll politikai befolyás alatt.

A közbiztonság a többség (37%) szerint javult, a megkérdezettek 21 százaléka vélte úgy, hogy romlott. A közvélemény-kutató nullától százig terjedő skálán mérte, hogy a lakosság mennyire érzi magát biztonságban: ez a mutató idén 60, a diplomások körében 54, a budapestiek szerint 50. A közvélemény-kutató tájékoztatása szerint a 60-as mutató jobb, mint sok nyugat-európai ország hasonló mérőszáma.