Szlovákia megakadályozza a státustörvény alkalmazását

Vágólapra másolva!
A szlovák kormány nyilatkozatban utasította el a magyar kedvezménytörvényt, és kijelentette, hogy annak végrehajtását nem tartja elképzelhetőnek, arról tárgyalni sem akarnak a magyar kormánnyal. A közlemény utal arra, hogy csak kétoldalú megállapodás keretében tartják szabályozhatónak a szlovákiai magyarok támogatását, ezt egyébként jó célnak tartják a kulturális és nyelvi identitás erősítése érdekében. Kovács László szerint a törvény nem sérti Szlovákia érdekeit és meggyőződége, hogy a szomszédos ország kormánya leül tárgyalni annak végrehajtásáról a magyar kormánnyal.
Vágólapra másolva!

A szlovák kormány csütörtökön nyilatkozatban utasította el a magyar kedvezménytörvényt, mert az Pozsony szerint a módosítás után is ellenkezik a szlovák fél álláspontjával, ezért Szlovákia sem most, sem később nem kíván annak végrehajtásáról megállapodni.

A szlovák kormánypártok miniszterei a nyilatkozat mellett, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) kormánytagjai ellene szavaztak, mert az MKP határozott meggyőződése, hogy nem helytálló az a hivatalos szlovák ellenvetés, miszerint a kedvezménytörvénynek területen kívüli hatálya van és diszkriminálja Szlovákia nem magyar nemzetiségű polgárait.

Az MTI pozsonyi irodájához eljuttatott nyilatkozatban Mikulás Dzurinda kormánya emlékeztet rá: Pozsony rendszerint nem szokott más államok törvénykezésére reagálni, a magyar kedvezménytörvény azonban rendhagyó esetnek számít, "mert a mi független területen élő polgárainkat érinti". Megállapítja: "A magyar kormány és a magyar Országgyűlés nem méltányolta a Szlovák Köztársaság elvi kifogásait".

A szlovák kormány "tudomásul veszi, hogy a módosítással a szomszédos országok és több európai intézmény által kifogásolt elemek némelyikét eltávolították, de egyszersmind megállapítja, hogy a törvény módosított formájában is hordozza a területenkívüliség hatályát és etnikai alapon diszkriminál".

"A Szlovák Köztársaság kormányának sem most, sem a jövőben nem áll szándékában, hogy a Magyar Köztársasággal e törvény végrehajtásáról egyezményt kössön" - áll a dokumentumban, melyben leszögezik: ezt az álláspontot a nemzetközi jogra és a szlovák törvényhozás megfelelő nyilatkozatára alapozzák.

Mikulás Dzurinda kormánya ezzel együtt "üdvözli a Magyar Köztársaság azon szándékát, hogy segítse a magyar nemzetiségű polgáraink nyelvi és kulturális identitásának megerősítését. A szlovák kormány nem kívánja megakadályozni polgárait abban, hogy éljenek az ilyen természetű segítség kínálta lehetőséggel", ezért a magyar-szlovák alapszerződés kínálta lehetőségek keretében kész megállapodni "az oktatási intézmények, illetve a kisebbségek kölcsönös támogatásának módjáról" - így "az európai intézmények hasonló álláspontjára" hivatozó dokumentum.

A továbbiakban a Szlovák Köztársaság kormánya "felszólítja a Magyar Köztársaság kormányát, hogy ne érvényesítse a kedvezménytörvény azon Szlovákiát megcélzó rendelkezéseit, amelyeknek szlovákiai hatálya van". Budapest "ezzel eléri, hogy a Szlovák Köztársaság kormánya ne kényszerüljön ellenintézkedésekkel reagálni a Magyar Köztársaság egyoldalú lépéseire".

A szlovák kormány a dokumentum záradékéban annak a meggyőződésének ad hangot, hogy a magyar fél azon törekvéseinek többsége, amelyeket egyoldalú lépésekkel próbál valóra váltani, a jószomszédi együttműködés alapjaira építve megvalósítható, ezért a szlovák diplomácia előtt "nyitva hagyja a további tárgyalások és a kétoldalú egyezmények keretében kínálkozó lehetőségek kihasználásának" módozatait, mert hite szerint "ez az út vezet annak az Európai Uniónak az elveire és értékeire alapozó megoldásra", amelyhez Szlovákia és Magyarország most csatlakozik

A szlovák Robert Fico az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének szerdai ülésén kijelentette, hogy amíg nem állapodik meg a két ország, a nemzetközi jog megsértésének tekintik a törvény alkalmazását