Privatizációtól félti a felsőoktatást az FDSZ

Vágólapra másolva!
A tandíj bevezetésétől és az oktatók közalkalmazotti státusának megszűntetésétől tartanak a felsőoktatási szakszervezetek a felsőoktatási reform koncepciójával kapcsolatban. A csütörtökön nyilvánosságra hozott tervezetben ugyanis az érdekképviseletek szerint megjelenik az egyetemek és főiskolák privatizációja - írja a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) úgy véli, hogy a felsőoktatási reform koncepciója felveti az egyetemek, főiskolák magánosításának lehetőségét, ami elfogadhatatlan, mivel a tandíj bevezetéséhez, és az oktatók közalkalmazotti státusának megszűntetéséhez vezet - közölte Kis Papp László, az FDSZ elnöke két társszakszervezettel közösen tartott sajtótájékoztatóján.

Kis Papp László szerint, ha az oktatók kikerülnek a közalkalmazotti státus nyújtotta védelem alól, az óriási, kezelhetetlen belső feszültségeket okozna. A szakszervezeti vezető azt követeli Magyar Bálinttól, hogy kövesse meg az oktatókat, mivel az oktatási miniszter nemrégiben egy szegedi SZDSZ-es rendezvényen azt mondta: azok az oktatók, akik jól teljesítenek, majd sztárgázsit kaphatnak - írja a Népszabadság.

A szakszervezeti vezető elmondta, hogy a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács (FÉT) csütörtöki ülésén szerettek volna egyeztetni a tervezetről a tárcával, az azonban elzárkózott. Kis Papp szerint viszont Mang Béla felsőoktatási helyettes államtitkár kijelentette, hogy nem tekinti magáénak a koncepciót.

Mang Béla azt mondta, a Népszabadságnak, hogy az anyag még nem végleges, és sok egyeztetést igényel. Ugyan a benne foglaltak nagy részével egyetért, de azt nem a felsőoktatási helyettes államtitkárság, hanem egy szakértői bizottság dolgozta ki - erről tájékoztatta csütörtökön a FÉT tagjait. Szerinte az oktatók közalkalmazotti státusa ugyan biztonságot jelent, ám sok esetben gátat is, mivel így nem lehet a teljesítmény alapján differenciálni a javadalmazást. Mang szerint nem teljes egészében adnák magánkézbe az egyetemeket, bizonyos szolgáltatások, részlegek privatizálásának lehetőségét veti fel a koncepció - írja a Népszabadság.

Magyar Bálint azt közölte a lappal, hogy a tervezet társadalmi vitája július 15-én kezdődik, ekkor tárgyalja ugyanis a Magyar Rektori Konferencia és a Főiskolai Főigazgatói Konferencia a dokumentumot. Szerinte a tervezet többféle elképzelést is tartalmaz, így az oktatók közalkalmazotti státusának megtartását, de megszüntetését is. Közölte, gyakran érkeznek olyan panaszok, hogy a felsőoktatási intézmények vezetősége tehetetlen a nem lelkiismeretesen dolgozó oktatókkal szemben, mivel védi őket a közalkalmazotti törvény.

A kormány idén ősszel vagy jövő tavasszal nyújtja be a felsőoktatási törvény átfogó módosítását a parlament elé. Ennek nemrégiben elkészült egy koncepciója, amit egy szakértői bizottság dolgozott ki. A tervezet csütörtökön felkerült az oktatási tárca honlapjára - írja a Népszabadság.