Vágólapra másolva!
Az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet tanulmánya szerint a magyar miniszterelnökök hagyományosan egy olyan passzusra hivatkozva halogatják a válaszadást a képviselők kérdéseire, amely a házszabály eredeti szelleme szerint csak kivételes esetekre érvényes. Az intézet ezért azt javasolja, hogy külön időkeretet szánjanak a miniszterelnök interpellálására, mert azzal kikényszeríthető az azonnali válaszadás.
Vágólapra másolva!

A házszabály szerint a parlamentben miniszterelnökhöz interpelláció intézhető, illetve kérdés és azonnali kérdés is feltehető neki. A miniszterelnök ugyanakkor "halaszthatatlan közfeladatai ellátására" hivatkozva kijelölhet egy válaszadó minisztert maga helyett. Ha a kérdező képviselő nem fogadja el a válaszadó személyét, akkor a miniszterelnök még kétszer maradhat távol, a kérdés negyedszeri elhangzásakor azonban már neki kell megadnia a választ. Így azonban elérhető, hogy egy aktuális kérdésben mire megérkezik a válasz, addigra azzal a közvélemény már nem foglalkozik. Magyarországon a kivétel lett a gyakorlat, mára már az számít kivételesnek, ha az aktuális miniszterelnök azonnal válaszol a feltett kérdésre.

Az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet - amelyben dolgozik Majtényi László volt adatvédelmi biztos is - közintézmények működését vizsgálja. A miniszterelnök szereplését vizsgáló kutatás egyik résztvevője, Miklósi Zoltán az [origo]-nak elmondta: voltaképpen nincs értelme szankcionálni a miniszterelnököt azért, ha nem válaszol idejében. Inkább olyan légkört kell megteremteni, hogy a kormányfőnek mindenképpen válaszolnia kelljen. Az intézet megfontolásra javasolja például az angol modellt, ahol külön időkeretet szentelnek a miniszterelnökhöz intézett kérdésekre. Az aktuális brit miniszterelnököt pedig a közvélemény marasztalja el, ha külföldi csúcstalálkozón kívül más indokból távol maradna. Épp ezért ilyesmire nem is nagyon kerül sor.

"Növelni kell az esemény súlyát" - mondta Miklósi, hozzátéve, hogy az elkülönített időkeretben csak az ellenzéki képviselőknek lenne szabad kérdezniük. "Így a közvélemény is jobban odafigyelne, hiszen előre lehetne tudni, mikor kell a miniszterelnöknek válaszolnia" - közölte a kutató, hozzátéve: már csak azért is az angol modellt javasolják, mivel a magyar házszabály eredeti mintája is vélhetően az volt.

A felmérés szerint Medgyessy Péter miniszterelnök például a hozzá intézett 30 kérdésből csak 8-at válaszolt meg, közülük is csak hármat azonnal. Eddig egy esetben fordult elő, hogy az összes törvényes lehetőséget kihasználva csak a negyedik alkalommal adott választ. A tanulmány által példaként említett Tony Blair brit miniszterelnök ugyanakkor azonos idő alatt összesen több mint 200 kérdésre válaszolt, alkalmanként akár 15-20-ra is.

Magyarországon a rendszerváltás óta minden miniszterelnökre jellemző, hogy nem válaszol a hozzá intézett parlamenti kérdésekre.