Mádl késleltetheti az oktatási reformot

Vágólapra másolva!
Ha Mádl Ferenc köztársasági elnök kedden visszaküldi a közoktatásról szóló törvényt, akkor rendkívüli nyári ülést kell összehívni ahhoz, hogy a most következő tanévben életbe léphessenek a változások. Ebben az esetben komoly szerephez jut a frakciófegyelem: a kormánypárti képviselőket szinte teljes létszámban kell összetrombitálni a nyári szabadságukból, hogy újra elfogadhassák a törvényt. 
Vágólapra másolva!

Kedden dönti el az államfő, hogy aláírja-e a parlament által júniusban elfogadott, közoktatásról szóló törvényt. Amennyiben vétóval él, akkor a parlamentnek újra kell tárgyalnia a törvényt. Azonban az őszi ülésszak csak szeptember 8-án kezdődik, a törvénynek számos eleme viszont már szeptember 1-jével hatályba lépne a szöveg szerint, így Mádl visszautasítása esetén rendkívüli ülés összehívására lenne szükség a nyári szünetben.

A törvény visszaküldésének esélyét növeli, hogy Mádl Ferenc köztársasági elnök pénteken hivatalában fogadta a közoktatási törvénnyel kapcsolatosan a Fidesz oktatáspolitikusát és alelnökét, volt oktatási minisztert, Pokorni Zoltánt. Pokorni - csakúgy, mint a frakciója - nemmel szavazott a törvényre. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete korábban szintén az államfőhöz fordult, kifogásolva például a túlórák rendezését.

A volt oktatási miniszterrel szemben sem a mostani miniszter, sem más munkatárs a tárcától nem találkozik az államfővel a közoktatási törvény kapcsán - tudta meg az [origo]. A tárca korábban közleményben fogalmazta meg Pokorni látogatásával kapcsolatos ellenérzéseit. Az Oktatási Minisztérium csak Mádl válaszának ismeretében foglal állást a további teendőkről.

Az esetleges nyári rendkívüli ülés elsősorban a kormánypárti képviselőket érintené érzékenyen, hiszen szinte kivétel nélkül vissza kell térniük a szabadságukról, hogy biztosítani tudják a határozatképességet. Az ellenzéki politikusok ugyanis hagyományosan - függetlenül attól, hogy ki van kormányon - nem szavaznak az ülés elején szokásos határozatképesség megállapításakor. A csekély többségből adódóan mindössze négy MSZP-s vagy SZDSZ-es képviselő hiányozhat ekkor, ha szokás szerint az ellenzék nem szavaz. Amennyiben a parlament másodjára is megszavazza a javaslatot - akár változtatás nélkül is -, akkor a köztársasági elnöknek öt napon belül alá kell írnia a törvényt.

Mádl eddig két törvény dobott vissza: a kórháztörvényt és a szociális kedvezményekkel kapcsolatos törvényt. Mind a kettőt változtatás nélkül fogadták el másodszorra is.

Fel kell szabadítani a diákok szabadidejét/itthon/20030117magyar.html

A közoktatás reformját az elmúlt évek nemzetközi és hazai mérései, kutatásai is alátámasztják a törvény indoklása szerint. E szerint Magyarországon a tanulók jelentős részének nemzetközi viszonylatban sem megfelelő az olvasás-szövegértési képessége, valamint a matematikai és a természettudományos ismeretek gyakorlati alkalmazásában is gondok vannak. Ennek érdekében a lexikális tudás helyett a készségek és képességek fejlesztésére tennék a hangsúlyt az oktatásban.

Gond az is az indoklás szerint, hogy a közoktatás jelenlegi működése nem csökkenti, hanem újratermeli a társadalmi esélykülönbségeket. Ezért az első három évfolyamban csak szülői engedéllyel lehetne a kisdiákot osztályismétlésre kötelezni az aláírásra váró törvény szerint. Csökkentenék a diákok terheit is, mivel a felmérések szerint jelentős többségük igen túlterhelt: a középiskolákban többségben vannak azok a tanulók, akik hetente negyvenöt óránál több időt fordítanak az iskolai tanulmányokra, illetve a felkészülésre.

Kozák Dániel