Megállapodás a kedvezménytörvényről Romániával

Vágólapra másolva!
A magyar és a román fél megállapodott a kedvezménytörvény romániai alkalmazásáról - jelentette be pénteken, közös sajtóértekezleten Mircea Geoana román és Kovács László magyar külügyminiszter Bukarestben.
Vágólapra másolva!
Kovács tárgyalást kezdeményezett Szlovákiával/itthon/20030714kovacs.htmlSenki nem állt a magyar státustörvény mellé/itthon/20030626elfogadtak.html

A két külügyminiszter közölte, hogy a megállapodást rögzítő kétoldalú egyezményt a két miniszterelnök írja majd alá. Kovács László szerint ez a nyár végén, legkésőbb ősszel történik meg. Az egyezményt a két kormány hagyja majd jóvá. A megállapodás a kormányok jóváhagyásakor lép életbe, s azzal érvényét veszíti a kedvezménytörvényről 2001 decemberében aláírt magyar-román miniszterelnöki egyetértési nyilatkozat - mondta el a magyar külügyminiszter.

Mircea Geoana úgy fogalmazott, hogy kétévi, időnként feszültségekkel terhes vita végére sikerült most pontot tenni úgy, hogy a magyar kedvezménytörvényből kikerült minden olyan elem, amely a román fél és a nemzetközi szervezetek véleménye szerint nem felelt meg az európai normáknak.

Kovács László leszögezte, hogy az érintett felekkel folytatott egyévi konzultációk után a magyar Országgyűlés az európai normáknak és elvárásoknak teljes mértékben megfelelően módosította a kedvezménytörvényt. A megegyezésre azért van szükség, hogy a végrehajtás még annak érzetét se keltse senkiben, hogy a jogszabály nem eurokomform - szögezte le.

A magyar külügyminiszter hangsúlyozta: a módosított kedvezménytörvénynek az a fő célja, hogy segítse a szomszédos országokban élő magyarokat a szülőföldön maradásban, otthoni boldogulásában, illetve segítse a határon túli magyarokat önazonosságuk, anyanyelvük és kultúrájuk megőrzésében. Ez egyetlen szomszédos ország érdekét, érzékenységét sem sértheti - jelentette ki.

A most született megállapodás értelmében a magyarigazolvány külalakja idővel, várhatóan a jelenleg kiadott igazolványok érvényességének lejártakor módosul majd. A román fél tudomásul vette, hogy magyarigazolványok csak Magyarországon jogosítanak kedvezményekre, ugyanígy a pedagógusoknak és a diákoknak szóló kedvezmények Magyarországon vehetők igénybe.

A törvény által biztosított oktatási-nevelési támogatás a Romániában 1995 óta működő Iskola alapítványhoz kerül: ez bírálja el a pályázatokat, majd folyósítja az egyéneknek a kedvezően elbírált pályázatokkal járó támogatást.

A román-magyar kormányközi vegyes bizottság üléséről a két miniszter elmondta, hogy áttekintették a két ország közötti kapcsolatok teljes körét. A kisebbségek kérdésével kapcsolatban megegyezés született arról, hogy felgyorsítják a Magyarországon tervezett, közös stratégiai partnerségi intézetként működő Gozsdu alapítvány létrehozását.

Bejelentették, hogy mindkét fél szükségesnek tartja új határátkelők megnyitását, illetve a meglévők bővítését és átadását a nemzetközi forgalomnak. Várhatóan rövid időn belül legalább egy határátkelőhelyen megkezdődik a közös vámintézés is. A gazdasági együttműködés terén mindkét külügyminiszter a legfontosabb projektnek a magyar és a román fővárost összekötő autópálya megépítését nevezte. Mircea Geoana közölte, hogy ennek érdekében a két kormány folytatja a közös "lobbizást" a finanszírozás biztosítása érdekében.

Kovács László közölte: a magyar fél nemcsak támogatja az Erdélyt átszelő autópálya építését, hanem kész ennek kapcsolódási szakaszát kiépíteni Debrecen és Nagyvárad között.