Hallgatnak a fővárosi cégvezetők prémiumairól

Vágólapra másolva!
A Főpolgármesteri Hivatalban nem tudnak információt adni arról, mekkora prémiumot kapnak a főváros tulajdonában álló cégek vezetői. Annyit tudni, hogy a BKV vezérigazgatója több mint 20 milliós jutalmat kapott, három kisebb cég első embere pedig együttesen részesült ekkora összegben. A közgyűlés tulajdonosi bizottságának MIÉP-es alelnöke szerint nevetséges a jutalmazási rendszer, mert a cégvezetők szinte automatikusan kapják a prémiumot.
Vágólapra másolva!

A Fővárosi Közgyűlés tulajdonosi bizottsága az elmúlt hetekben több fővárosi tulajdonban lévő cég vezetőjének is prémiumot szavazott meg. Szerettük volna megszólaltatni a tulajdonosi bizottság MSZP-s elnökét, Somlyódy Csabát is, őt azonban többszöri próbálkozás után sem tudtuk elérni. Székely Gábor, a testület SZDSZ-es alelnöke pedig nem kívánt tájékoztatást adni az ügyben.

Megkerestük a Főpolgármesteri Hivatalt is, ahol azonban közölték: nem tudnak információt adni arról, mekkora prémiumot kapnak a főváros tulajdonában álló cégek vezetői. Több, érintett céghez - BKV, Főkétüsz, Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi - is fordultunk, egyelőre azonban nem adtak választ a prémiumokkal kapcsolatos kérdésekre.

Sikerült ugyanakkor elérnünk a tulajdonosi bizottság másik alelnökét, Zsinka Lászlót (MIÉP), aki megerősítette azokat a korábbi sajtóinformációkat, amelyek szerint a BKV vezérigazgatójának 22 millió forintos prémiumot szavaztak meg. Elmondta azt is, hogy a BKV mellett több mint tíz olyan fővárosi tulajdonban lévő cég van, amelynek vezetői jutalmat kapnak - rendszerint az éves fizetésük 150 százalékát.

Az éppen vidéken tartózkodó Zsinka azt mondta, hogy a közgyűlés májusi jegyzőkönyvében szerepelnek a jutalmazásra vonatkozó adatok, az önkormányzat ugyanis akkor döntött a főváros tulajdonába tartozó cégek vezetőinek fizetéséről és jutalmazásáról. Az akkori ülés jegyzőkönyve még nem férhető hozzá az interneten, és az önkormányzat tájékoztatása szerint abban hiába keresnénk a prémiumokra vonatkozó adatokat, ezek az információk ugyanis csak a képviselőkhöz eljuttatott előterjesztésekben szerepelnek.

Nem minden vezető esetében szavaz a tulajdonosi bizottság, vannak olyan cégek, amelyeknél lényegében automatikusan jár a jutalom. Ha például a közgyűlés elfogadja a vállalat üzleti tervét, akkor az egyúttal azt is jelenti, hogy a vezető megkapja a prémiumot - mondta a MIÉP képviselője.

Zsinka elmondása szerint az érintett vállalatok körébe tartozik néhány kisebb cég mellett a Fővárosi Közterület-fenntartó Rt., a Főkert Rt., Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft., az Enviroduna Kft., a FŐKÉTÜSZ Fővárosi Kéményseprőipari Kft., a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft., a Budapesti Vidám Park Rt. és a Budapesti Temetkezési Intézet Rt..

Az ellenzéki képviselő elmondta azt is, hogy szerinte a jelenlegi jutalmazási rendszeren változtatni kellene. Zsinka ugyanis úgy véli: a közgyűlés sokszor már eleve olyan alacsony szintű követelményeket állít, hogy a cégvezetők mindenképpen megkapják a prémiumot. A képviselő például nevetségesnek tartja azt, hogy valaki azért kapjon jutalmat, mert kialakítja az egyébként is általa irányított cég munkaszervezetét.

Mivel egyelőre senki nem adott információt az összegekről, így nem lehet tudni, összességében mennyi prémiumot fizet ki a főváros a tulajdonában álló cégek vezetőinek. A Népszabadság ugyanakkor közölte azt, hogy három cég - az Enviroduna, a Főkétüsz és a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. - vezetői több mint 20 millió forintos jutalmat kapnak. Zsinka László megerősítette a lapban megjelent információkat.