Tízmilliárdokba kerül a tűzoltókészülék-csere

Vágólapra másolva!
Jövő április végégig ki kell vonni a használatból a halont tartalmazó tűzoltó készülékeket és rendszereket. A gáz ugyanis károsítja az ózonréteget, használatát nemzetközi egyezmények tiltják. A kétmillió kézi készülék, és több száz oltórendszer kivonása, átalakítása több tízmilliárdba kerül - írja a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

Legkésőbb a jövő áprilisig ki kell vonni a használatból a halonnal működő kézi oltókészülékeket és automatikus tűzoltórendszereket - közölte Tarnaváry Zoltán, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főosztályvezetője. 2004 májusától csak pár stratégiai fontosságú létesítményben, illetve a repülőgépek tűzvédelmére használhatják a gázt - írja a Népszabadság.

A kivonás oka, hogy a halon súlyosan károsítja az ózonréteget. A kormányrendeletben előírt intézkedés várhatóan több tízmilliárd forintba kerül majd.

Körülbelül kétmillió kézi tűzoltó készülék lehet forgalomban, ezek jelentős része halont tartalmaz, ráadásul sok száz intézményben és vállalatnál szereltek fel ilyen gázzal működő oltórendszereket. Főleg középületek, elektronikai cikkeket előállító üzemek, raktárak, számítóközpontok, vezérlőtermek esetében alkalmazzák a gázt, mert hatékonyan olt, és nem károsítja a berendezéseket.

A szakember szerit a halonnal egyenértékű oltógázt máig nem találtak, további használatát azonban nemzetközi egyezmények sem teszik lehetővé.

A veszélyes hulladéknak minősülő gáz összegyűjtésére és ártalmatlanítására halonbankot hoznak létre, ahol a gázt, illetve a tűzoltó készülékeket térítés nélkül átveszik, a berendezések pótlása, illetve átalakítása azonban kizárólag a tulajdonosok feladata - közölte a főosztályvezető.

Tarnaváry Zoltán szerint a kormányrendelet végrehajtását a tűzvédelmi hatóság ellenőrzi. Ha május után ilyen berendezéseket találnak, környezetvédelmi bírságot szabnak ki, akár több százezer forint értékben - írja a Népszabadság.