Az ügyészség szerint szabályos volt az agrárcégek átadása

Vágólapra másolva!
A Fővárosi Főügyészség szerint nem történt bűncselekmény, amikor az ÁPV Rt. térítésmentesen adott át 12 agrárcéget a Magyar Fejlesztési Banknak. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) korábbi vizsgálata azt állapította meg, hogy a tranzakció miatt több mint 20 milliárd forintos kár érte az államot, azonban a rendőrség bűncselekmény hiányában felfüggesztette a nyomozást. A Kehi ezért panasszal fordult az ügyészséghez, amely azonban elutasította azt.
Vágólapra másolva!

A Fővárosi Főügyészség elutasította a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) panaszát, amelyben a hivatal kifogásolta, hogy bűncselekmény hiányában megszüntették a 12 agrárcég privatizációjának körülményeit vizsgáló nyomozást - jelentették be hétfőn a főügyészségen. A rendőrség július 10-én szüntette meg a nyomozást, arra hivatkozva, hogy bűncselekmény nem történt, sem hanyag, sem hűtlen kezelés bűntette nem valósult meg. A Kehi ezt a határozatot megpanaszolta, a panaszt azonban a Fővárosi Főügyészség alaptalanság miatt elutasította - közölte Ihász Sándor, a kiemelt ügyek osztályának vezetője.

Az Országos Rendőr-főkapitányság múlt év októberében rendelt el nyomozást ismeretlen tettes ellen 12 állami mezőgazdasági társaság magánosítása ügyében. A rendőrség a Kehi feljelentése alapján különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntett alapos gyanúja miatt rendelte el a nyomozást. A cégek eladásának vizsgálatában a Kehi megállapította: az ÁPV Rt.-t, azaz az államot 20,67 milliárd forintos vagyonvesztés és kár érte a törvényellenes privatizáció miatt.

A Kehi vizsgálata szerint az ÁPV Rt. 2001-ben térítésmentesen adott át 12 állami tulajdonú mezőgazdasági társaságot a Magyar Fejlesztési Banknak (MFB). Ezt követően az MFB kedvező fizetési feltételekkel, kedvezményesen értékesítette a társaságokat. A Kehi szerint az ÁPV Rt. és az MFB között létrejött adásvétel jogszabályellenesen volt, ezért szerint azokat semmisnek kell tekinteni.