A magyarok nem haboznának lőni Irakban

Vágólapra másolva!
A második világháború óta a legveszélyesebb küldetés vár az Irakba tartó magyar katonákra. A búcsúünnepségen volt olyan katona, aki őszintén bevallotta, hogy fél egy kicsit a kinti körülményektől és az ismeretlentől. "Ha megtámadnak, visszalövünk, a fegyver nem nehezék az oldalunkon" - hangoztatták az Irakba készülők az [origo]-nak. 
Vágólapra másolva!

Ünnepélyes búcsúztatásban részesültek hétfőn az Irakba tartó magyar zászlóalj főerői, habár csak augusztus 15-én indulnak útra. Kedden hajóra rakják a felszerelést, amely nagyjából a katonákkal egy időben érkezik Kuvaitba. Onnan mennek tovább a felszereléssel együtt a Bagdadtól száz kilométernyire fekvő al-Hillah városában található bázisukra. A katonák a tervek szerint jövő márciusban térhetnek haza Irakból.

Al Hillahban 43 fok vár a magyar katonákra/itthon/20030616alhillahban.html

A zászlóalj 240 embere (a hatvantagú táborverő előőrs már Irakban van) sötét gyakorlóruhában, teljes fegyverzetben a tűző napsütésben, 35 fokos melegben állta végig moccanás nélkül a több mint egy órás búcsúztatást. "Próbálunk alkalmazkodni a kinti körülményekhez, fejlesztjük az állóképességünket" - válaszolt egy katona a zászlóaljból, amikor azt firtattuk, hogy ez az embertelen álldogálás vajon a kiképzés része-e. "Ennél Irakban sem lesz sokkal melegebb, viszont ott alacsonyabb a levegő páratartalma, ezért kevésbé izzad ott az ember" - fűzte hozzá egy, az iraki körülményekből felkészült egyenruhás.

"Ha megtámadnak, lövünk"

A fegyver nem nehezék a magyar katonák oldalán, szükség esetén használni fogjuk - mondta Sramkó Mátyás alezredes az [origo]-nak, amikor arról faggattuk a magyar csapat parancsnokát, hogy hogyan oldanának meg egy fegyveres konfliktust. Több katona is határozottan kijelentette, hogy ha megtámadnák őket, nem haboznának lőni. "A támadás elhárítása után a gerillaharcosok üldözésével és megtalálásával viszont nem fogunk foglalkozni, az nem a mi feladatunk" - mondta el egy tiszt. A magyar misszió legnagyobb fegyvere a BTR páncélozott járműveken található 30 mm-es gépfegyver; amennyiben ez nem elegendő egy esetleges nagyobb támadás elhárítására, az amerikai vagy lengyel csapatoktól kérhetnek segítséget.

A javadalmazás is közrejátszott a veszélyes küldetés elvállalásakor, de a szakmai kihívás a katonák számára legalább akkora súllyal eset latba döntésükkor. "Amikor jelentkezni kellett, még nem tudtuk, hogy mennyi jár az iraki szolgálatért" - mondta Keresztúri Zoltán százados. "Engem elsősorban az vonzott, hogy hadműveleti területen tapasztalhatom meg a szakmai területem, a szállítmányozás rendszerét" - indokolta részvételét az iraki misszióban a szállítmányozási századparancsnok, Domine János, aki számára külön vonzerőt jelent az, hogy a magyarok szállítási feladatokat látnak el. Ő már volt nemzetközi kiküldetésben, mégpedig 1996-ban Boszniában. "Irak sokkal veszélyesebb lesz, mivel Boszniában lényegében csak a telepített aknák jelentettek igazi veszélyt" - jelentette ki a századparancsnok. Mind Keresztúri Zoltánnak, mind Domine Jánosnak van családja, akik nehezen engedték el őket Irakba. "Most nekik kellett engedniük, de megértették érveimet" - mondta Domine János.

A feladat

"A lengyel övezet területén mi látjuk el a szállítási feladatokat az egységek között. A legközelebbi ilyen egység 70 km-re, a legtávolabbi 170 km-re van al-Hillahtól" - mondta a szállítmányozási századparancsnok, aki hozzátette: "naponta akár 400 km-t is megtehetünk feladataink elvégzése során váltott sofőrökkel." A magyarok csak nappal furikáznak, éjszaka nem.

Szabadidő al-Hillahban

A szabadidőt a táboron belül kell eltölteniük a magyaroknak, eltávozásuk nincs. A féléves kiküldetés alatt nem lesz mód a hazautazásra sem. Nem járhatnak be szabadidejükben a városba, a százötvenezer lakosú al-Hillahba sem, mivel túl veszélyes. Elképzelhető, hogy pár napos-hetes szabadságot kivehetnek a katonák, ez idő alatt szét lehetne nézni valamely közeli és biztonságos országban - reménykedett néhány katona, bár hozzátették, ez a parancsnoktól és az elvégzendő feladatok mennyiségén múlik. "Sportolási lehetőség lesz a táborban, a többi meg kiderül, amikor kiérkezünk" - mondta egy katona.

Juhász: Mindenki épségben jöjjön haza

A honvédelmi miniszter elsősorban azt kérte beszédében a zászlóaljtól, hogy vigyázzanak magukra és bajtársaikra: "mindenki épségben jöjjön haza". "Nem hősöket küldünk, hanem a békét megyünk fenntartani" - jelentette ki Juhász Ferenc, aki elismerte, hogy előfordulhatnak balesetek a misszió során.

Kozák Dániel