Gyorsabban nő a parlagfű

Vágólapra másolva!
Az esőzések hatására meggyorsult a parlagfű növekedése, a pollenszórás is megkezdődött. Robbanásszerű a gyomnövény terjedése a külső kerületekben és a főváros körüli agglomerációban fekvő szántóföldeken. A fővárosi önkormányzat várja a bejelentéseket a parlagfüves területekről, de elsősorban azt javasolják, hogy aki parlagfüvet lát, tépje ki.
Vágólapra másolva!
A parlagfű

Az esős időszak kedvezett a parlagfűnek, gyors növekedésnek indult azokon a területeken is, ahol az aszályos hetekben nem volt látható. A gyomnövényt nem elég irtani, mert az üresen maradó földön újra megjelenik, hanem növénytelepítéssel - fák, bokrok ültetésével, gyepesítéssel - lehet védekezni ellene.

A hatályos jogszabályok, rendeletek szerint az ingatlantulajdonosok kötelesek földjüket gyommentesíteni. Ennek elmulasztását fővárosi belterületen a kerületi önkormányzat (jegyző), külterületen a Fővárosi és Pest Megyei Növény-és Talajvédelmi Szolgálat bünteti. Mezőgazdasági területeken a művelési kötelezettség betartását a Földhivatal felügyeli.

A város teljes területe nem tartozik a fővárosi önkormányzathoz, a kerületek és a magántulajdonú telkek tulajdonosai is felelősek a parlagfű terjedéséért - mondta Szaszovszky Ferenc, a Főpolgármesteri Hivatal környezetvédelmi ügyosztályának alosztályvezetője. Minden kerületnek van parlagfű-koordinátora, ők rendszeresen találkoznak. Arra a kérdésre, hogy akkor mi lehet az oka a parlagfű terjedésének, Szaszovszky Ferenc azt válaszolta, hogy ez emberek hozzáállásával van a baj. "Előbb telefonálnak be, hogy bejelentsék a parlagfüves területet, mintsem kitépnék a gyomnövényt" - mondta. Pesterzsébeten működik egy civil parlagfűellenes kezdeményezés, a "Szebb Gyermekévekért" Alapítvány megszervezte a környék buszmegállóinak "örökbefogadását", és egy-egy fiatal rendben tartja a vállalt megálló környékét.

Az említett parlagfűvonalra több mint 500 bejelentés érkezett eddig, ennek csak néhány százaléka vonatkozott fővárosi tulajdonban lévő területre. A telefonon kapott információkat aztán továbbítják az illetékes önkormányzathoz, tájékoztatják róla a helyi jegyzőt vagy a földhivatalt. Azokban a kerületekben, ahol évek óta következetes szigorúsággal járnak el, már nem is kell pénzbírsággal, kényszerkaszálással fenyegetni, a tulajdonosok az első figyelmeztetésre rendbe teszik az ingatlanukat. Sok bejelentés érkezik a fővárost övező szántók gyomosságáról - ezeket továbbítják az érintett agglomerációs település önkormányzatához, ahol a tapasztalatok szerint változó aktivitással tesznek eleget a gyomirtásnak.