Vágólapra másolva!
Korlátozza a kormány a gyógyszerár-támogatás mértékét augusztus közepétől, mert álláspontja szerint ellenkező esetben negyedével nőne egyes orvosságok ára. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szerint az intézkedés célja, hogy a gyógyszerkassza hiánya ne a lakosságot, hanem a gyártókat terhelje. A patikusok szerint az intézkedés elsősorban a gyógyszertáraknak és a betegeknek lesz rossz, mert gyógyszerhiányhoz vezethet. A gyógyszergyártók pedig úgy vélik, hogy az OEP az ő zsebükből próbálja előteremteni az egészségügyi költségvetés rossz gazdálkodás miatt keletkezett hiányát.
Vágólapra másolva!

Augusztus közepétől megváltozik a gyógyszerek ártámogatása. A kormány júliusi döntése értelmében az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) havonta csak előre meghatározott összeget fizethet ki gyógyszerár-támogatásra.

Az új rendszer lényege, hogy az OEP csak egy meghatározott összeg erejéig fizeti ki a támogatott gyógyszerek után járó pénzt a gyártóknak. Ha viszont a támogatott gyógyszerek eladása túllépi az előre meghatározott szintet, akkor a biztosító csak az ártámogatás 80 százalékát utalja át. Ha pedig a gyógyszergyárak szerződést kötnek az OEP-vel, akkor egy bizonyos eladási szint felett jutalékot kell befizetniük az egészségbiztosítónak.

Az OEP szerint az augusztus 15-től év végéig érvényben lévő rendszer bevezetését az indokolja, hogy az első félévben több mint kétszer annyival - 24-25 százalékkal - növekedett a gyógyszerkassza kiadása, mint amennyit az OEP indokoltnak tartott volna.

Matejka Zsuzsanna, az OEP főigazgatója szerint az intézkedéssel a kormány célja az volt, hogy a gyógyszerkassza túllépése ne a lakosságot, hanem a gyártókat terhelje. Csehák Judit egészségügyi miniszter szerint a rendszer bevezetése nélkül a gyógyszerárak akár 24 százalékkal is emelkedhetnének. A patikusok szerint azonban az intézkedés így is elsősorban a gyógyszertárakat és a betegeket érinti hátrányosan.

Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke etikátlannak nevezte az új rendszert. Szatmári az [origo]-nak azt mondta, bár a gyógyszerek ára ettől az intézkedéstől nem lesz drágább, előfordulhatnak majd gyógyszerellátási problémák, egyes termékekből pedig hiány lehet. A kamara elnöke ugyanis úgy vélte, az új rendszer arra ösztönzi a gyártókat, hogy kevesebb gyógyszert gyártsanak, a patikákat pedig arra kényszeríti, hogy ne halmozzanak fel készleteket az ártámogatásos gyógyszerekből.

A patikusok attól tartanak, hogy az átállás pénzügyi problémákat okozhat majd. Mivel az OEP egyelőre nem kötött szerződést az új rendszerről a gyógyszergyártókkal, így a támogatás kiesése a patikákat sújtja majd. Szatmári szerint további gondokat okozhat az is, hogy egy ideig a gyógyszertárak hiteleznek az OEP-nek, mivel a támogatott gyógyszerek után járó pénzt csak 22 nap késéssel kapják vissza a gyógyszertárak az OEP-től. Igaz, az OEP alanyi jogon járó, gyorsított eljárásban megszerezhető 3,9 milliárd forintos hitelt ígér a gyógyszertáraknak az új rendszerre való átálláshoz.

A gyógyszertárak technikailag sincsenek felkészülve az új rendszer bevezetésére. A kamara szerint egy olyan számítógépes program kidolgozása, amely megfelelően kezelni tudná a bonyolult rendszert, hónapokat venne igénybe. A program Szatmári szerint legalább 50-100 ezer forintba kerülne, ami az összes gyógyszertárnak 2 milliárd forintos kiadást jelentene. A gyógyszertárak viszont - tette hozzá Szatmári - mindössze 1 milliárd forint állami támogatást kapnak évente.

Az elszámolási technika ráadásul bonyolult, bürokratikus, senki nem érti - vélekedett Szatmári. Bár az OEP segítséget ajánlott a gyógyszertáraknak a rendszer bevezetéséhez, a kamara elnöke szerint a patikáknak olyan adatokat kellene átadniuk a biztosítónak, amely sérti az adatvédelmi törvényt.

Szatmári szerint a probléma lényege, hogy a biztosító nem tudott megfelelő szerződéseket kötni a gyógyszergyártókkal. Így az OEP-nek nem maradt más választása, ki kellett találnia valamit, hogy ne boruljon az egészségügyi költségvetés. Szatmári szerint azonban ez elfogadhatatlan. Ne frusztrálják azokat, akiknek semmi közük hozzá, hogy hogyan alakul a gyógyszerkassza, mert ez nem a patikákon és a betegeken, hanem a gyógyszert felíró orvosokon, a gyártókon és az OEP-n múlik csak - mondta.

Elégedetlenek az új rendszerrel a gyógyszergyártók is. Orbán István, a gyógyszergyártással foglalkozó Egis Rt. és a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke szerint az új rendszer jogellenes és elfogadhatatlan. Orbán az [origo]-nak azt mondta, a rendszer lényege, hogy a gyártóktól próbálják beszedni azt a pénzt, ami az OEP gazdálkodási képtelensége miatt hiányzik a gyógyszerkasszából. Ez kollektív büntetés, mivel a bonyolult elszámolási technika miatt még azoknak a gyógyszergyártóknak is fizetniük kell majd, amelyeknek egyébként csökken a forgalma az új rendszer bevezetése után - vélekedett.

Orbán úgy vélte, az új rendszer szerint a gyártók közvetlenül - az OEP helyett - támogatják majd a betegeket. Ez azonban irreális elvárás, ugyanis - mint mondta - a gyógyszereladások során keletkező árrést nem a gyógyszergyártók okozzák, ezért nem is lehet elvárni tőlük, hogy azt ők fizessék ki. Az elnök szerint a gyógyszerkassza hiánya nem a gyógyszerek áremelkedése, így nem a gyógyszergyártók miatt keletkezik. Orbán szerint a hiányt az okozza, hogy minden évben sok új gyógyszer kerül fel a támogatott készítmények listájára.

A gyártók egyébként azt kérték az OEP-től, hogy kössenek vállalati szintű, minden gyártóra érvényes szerződést. Azonban Orbán szerint a háromhetes tárgyalássorozat alatt az OEP annyit változtatott a feltételeken, hogy már ők maguk sem tudják eldönteni, hogy csatlakozzanak-e eredeti javaslatukhoz.

Orbán szerint ráadásul demagóg állítás, hogy ha nem vezetnék be az új rendszert, akkor 24 százalékkal emelkedne egyes gyógyszerek ára. "Az OEP az elmúlt 12 évben egyszer sem tudta tartani a költségvetést, most pedig a termelők zsebében kotorásznak, hogy kiegyenlítsék a hiányt. Pedig az OEP részéről nem kegy, hogy támogatja a gyógyszervásárlókat, hanem ez a kötelessége" - mondta.

A Magyar Gyógyszerész Kamara csütörtök délutáni ülésén a résztvevők abban állapodtak meg, hogy petícióban tiltakoznak Medgyessy Péter miniszterelnöknél az új ártámogatási rendszer bevezetése ellen. A beadvánnyal azt kívánják elérni, hogy a miniszterelnök visszavonja a rendszert. Ezen kívül döntöttek arról is, hogy az adatvédelmi biztoshoz fordulnak az új gyógyszerár-támogatási rendszer miatt, mert annak elindításához a patikáknak olyan adatokat kell beszolgáltatniuk az OEP-hez, amelyek sértik az üzleti titkot és az adatvédelmi törvényt.

Sáling Gergő