Változást sürgetnek az MSZP-sek

Vágólapra másolva!
Jánosi György választmányi elnök után Szili Katalin elnökhelyettes is bíráló nyilatkozatott tett az utóbbi hónapok MSZP-t érintő eseményeivel kapcsolatban. Szili konkrét esetek említése nélkül kedden kijelentette: az elmúlt fél év erkölcsi amortizációjának megálljt kell parancsolni. Hétfőn hasonló választ adott egy olyan kérdésre, amely Gyurcsány Ferenc sportminiszter üzleti ügyeit firtatta.
Vágólapra másolva!

"Mindaddig, amíg a pártunk a nómenklatúrától nem szabadul meg, addig ezzel szembe kell néznünk" - válaszolta Szili Katalin MSZP-s elnökhelyettes, házelnök hétfőn a Hír TV-ben arra a kérdésre, mi a véleménye Gyurcsány Ferenc sportminiszter üzleti ügyeiről. Azt azonban Szili nem volt hajlandó kifejteni, hogy pontosan mire is gondol, és konkrét ügyeket sem volt hajlandó említeni. Csupán annyit mondott, hogy "az előző ciklus nómenklatúrájától" kell megszabadulnia az MSZP-nek.

Szili Katalin kedden a Legfelsőbb Bíróság elnökével közösen tartott sajtótájékoztatót az alkotmánymódosítással kapcsolatban. A tájékoztatón Szili már az újságírói kérdéseket megelőzően szóba hozta a Hír TV-s nyilatkozatát. Kijelentette: a politikai közéletnek nem koholt ügyekről vagy belső pártpolitikai kérdésekről, hanem a társadalom sorsáról kell szólnia. Hozzátette: a kormánypártoknak ragaszkodniuk kell a kormányprogramhoz, és az ennek elvégzéséhez szükséges erkölcsi mércéhez.

Konkrét esetek említése nélkül a házelnök a tájékoztatót követően kijelentette: "az elmúlt fél év erkölcsi amortizációjának megálljt kell parancsolni". Hozzátette: a Hír TV-ben tett nyilatkozata nem újkeletű, korábban más MSZP-s vezetők is hasonló véleményt fogalmaztak meg. Arra az újságírói kérdésre, hogy párton belül mekkora nézetének a támogatottsága, azt mondta: jobban szereti annál a pártját, semhogy ezzel a kérdéssel foglalkozna. Hozzátette: "ezekkel az ügyekkel" a héten több fórumon - így a kedd esti elnökségi ülésen és a frakcióülésen - is várhatóan foglalkoznak. Közölte: az MSZP megújulásának szükségessége már régóta téma a párton belül.

Korábban Jánosi György választmányi elnök is bíráló megjegyzéseket tett, elsősorban Gyurcsánnyal és a K&H üggyel kapcsolatban. Augusztus végi sajtótájékoztatóján már nem volt hajlandó ő sem konkrét ügyeket említeni, de korábbi kifogásait árnyaltan megismételve közölte: a választmány vezetése támogatja a kormányt abban, hogy végezze el a szükséges vizsgálatokat, és ha szükséges, hozzák nyilvánosságra a felelősök nevét a felmerülő ügyekben. Szerinte fel kell mérni, hogy egyes politikai szereplők ártanak vagy használnak a kormány és a párt iránti bizalom erősödésének.

Az [origo] által megkérdezett több politikus is azt mondta: bár megvan a határozott véleménye az üggyel kapcsolatban, azt nem kívánja nyilvánosságra hozni, mivel a párt megfelelő fórumain kell megvitatni a felmerülő kérdéseket.