A titkosszolgálatokat nem hibáztatják a brókerügyben

Vágólapra másolva!
A kormányoldal és az ellenzék is egyetért abban, hogy a titkosszolgálatok nem hibáztak a brókerügyben - derült ki a nemzetbiztonsági bizottság ülése után. A Fidesz ugyanakkor továbbra sem tartja tisztázottnak, hogy Tóth András nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő államtitkár miért találkozott Kulcsár Attilával, a K & H-ügy későbbi gyanúsítottjával. Tóth átadott a bizottságnak két egyelőre ellenőrizetlen dokumentumot: egy állítólagos VIP-listát a K & H Equities ügyfeleiről és egy feljegyzést, amely a K & H Bank volt vezetőjét minősíti. Áder Jánost, a Fidesz frakcióvezetőjét a bizottság következő ülésén hallgatják meg.
Vágólapra másolva!

A parlament nemzetbiztonsági bizottságának keddi ülésén meghallgatták Tóth Andrást, a nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő államtitkárt. Tóth a zárt ülést követően újságíróknak elmondta: az ülésen beszámolt a polgári titkosszolgálatoknak az utóbbi két és fél hónapban a brókerügyben végzett munkájáról. Az államtitkár elmondása szerint a testület megállapította, hogy a szolgálatok eredményes munkát végeztek ebben az időszakban, és ezzel hozzájárultak a Kulcsár Attilával szemben tett feljelentéshez és a sikeres rendőrségi eljáráshoz. Tóth szerint tisztázódott az is, hogy sem neki, sem a szolgálatoknak nem volt felelősségük abban, hogy Kulcsár külföldre távozott.

Kulcsár kormányzati kapcsolataival büszkélkedett/itthon/20030906kulcsar.html

Tóth András és a bizottság kormánypárti tagjai szerint az államtitkár júniusi találkozója Kulcsár Attilával segítette az ügy felderítését. Az államtitkár azzal a feljegyzéssel kapcsolatban, amelyet az ellenzék Kulcsár Attilának tulajdonít, közölte, hogy erről a szóban forgó iratról nem merült fel újabb adat. Megerősítette, hogy nem tud ilyen dokumentumról. Neki senki nem mutatott ilyen dokumentumot, ugyanakkor hasonló feljegyzésből hat-nyolcat tud mutatni, különféle mutációban - közölte Tóth. Ezeknek az iratoknak egy hibájuk van, a hitelességüket senki nem támasztotta alá, ezért testületi ülésen ezekkel foglalkozni nem ildomos - tette hozzá az államtitkár.

Demeter Ervin, a testület fideszes tagja, az Orbán-kormány titkosszolgálati minisztere a zárt ülés után azt mondta, hogy a titkosszolgálatok szerepe a brókerügyben tisztázódott. Az államtitkárhoz hasonlóan Demeter is megerősítette, hogy nem hibáztak a szolgálatok. Az államtitkár szerepére a brókerbotrányban ugyanakkor nem kaptunk egyértelmű választ - tette hozzá az ellenzéki politikus.

A Fidesz szerint ugyanis nem az államtitkárnak lett volna feladata, hogy Kulcsárral találkozzon, hanem a titkosszolgálatok tisztjeinek kellett volna kihallgatniuk őt. Demeter elmondása szerint Tóth András azzal érvelt, hogy azért ő találkozott Kulcsárral, mert nem a szolgálatokra vonatkozó kérdésekről volt szó.

Az ülésen kiderült, hogy a Szász Károly megveretése után készült nemzetbiztonsági jelentés szerint a Pannonplast-üggyel kapcsolatos pénzügyi felügyeleti vizsgálat állhatott a bántalmazás hátterében - közölte Demeter. Kiderült az is az, hogy az ügyben szereplő off-shore cégekről, azok tulajdonosi hátteréről nincs információja a titkosszolgálatoknak.

Demeter közölte, hogy az államtitkár két, az üggyel kapcsolatos papírt adott át a bizottságnak. Az ezekben a feljegyzésekben szereplő állítások hitelességét a későbbiekben tisztázni kell.

Tóth András után a testület meghallgatta Bácskai János dandártábornokot, a rendőrség maffiaellenes központjának volt vezetőjét is. Bácskai meghallgatása után Kövér László, a bizottság fideszes elnöke ismertette a zárt ülésen elhangzottakat. A hat órán át tartó bizottsági ülés lezárását követően Kövér közölte, hogy a tábornok meghallgatása alapján a K & H-ügyben érintettek száma nem gyarapodott, és nem hangzottak el újabb érdemi információk sem az ügyről.

Az ellenzéki politikus elmondása szerint Bácskai személyes ügyéről beszéltek. A tábornok azt magyarázta, hogy miért találkozott Kulcsárral. Részletekről azonban az elnök nem adott tájékoztatást, és Bácskai sem nyilatkozott.

Kövér nyilatkozott ugyanakkor arról a két dokumentumról, amelyeket Tóth András adott át a bizottságnak. Az egyik egy állítólagos VIP-lista a K & H Equities ügyfeleiről. A másik Rejtő E. Tibor, a K & H Bank volt vezérigazgatója tevékenységét minősítő feljegyzés. Kövér és az államtitkár szerint is ezek az iratok egyelőre nem ellenőrzött információkat tartalmaznak. Tóth András éppen annak illusztrálására mutatta be a dokumentumokat, hogy mennyi vitatható eredetű anyag készült az ügyben.

Áder János nem jelent meg a keddi ülésén, őt a következő alkalommal hallgatják meg. Kövér László, a testület fideszes elnöke szerint a Fidesz frakcióvezetője azért maradt távol, mert Tóth Károly, a bizottság szocialista alelnöke csak hétfő délután értesítette a frakcióvezetőt, hogy meghallgatását tervezik. Kövér szerint Áder már nem tudta átszervezni programját.

Tóth Károly azt javasolta, hogy csak Áder János után kérdezzék Tóth Andrást, mert szerinte abban a sorrendben kellene meghallgatni a meghívottakat, amilyen sorrendben Kulcsárral találkoztak. A testület végül azt a javaslatot fogadta el, hogy azokat hallgatják meg, akik megjelentek a meghívottak közül, így leszavazták a szocialista alelnök tervét.