A tiltakozások ellenére kiforgatják a zsebeket a rendőrök

Vágólapra másolva!
Bár az adatvédelmi ombudsman és jogvédő szervezetek is tiltakoznak az ellen, hogy a kábítószer után kutató rendőrök rendszeresen átvizsgálják az utcán igazoltatott fiatalok ruháját, a hatóságok nem hagytak fel ezzel a gyakorlattal. A Belügyminisztérium is felhívta a rendőrség figyelmét arra, hogy csak korlátozott esetekben lehet átvizsgálni valakinek a ruházatát. A bicskei rendőrkapitányság ellen közben panaszt tett egy fiatal, amiért indoklás nélkül levetették vele a cipőjét egy etyeki rendezvényen. A panaszt elutasították.
Vágólapra másolva!

Három civil szervezet, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), a Magyar Helsinki Bizottság és a Kék Pont Drogkonzultációs Központ még július elején intézett nyílt levelet a belügyminiszterhez, amelyben tiltakoztak az úgynevezett "motozásos igazoltatások" ellen. (Bár a köznyelvben a ruházat átvizsgálását is gyakran motozásnak hívják, jogi értelemben különbség van a kettő között. A motozás például rendszerint azzal jár, hogy az eljárás alanyának meg kell válnia ruházatától.) Az emberi jogi szervezetek szerint ugyanis az elmúlt hónapokban gyakorivá vált, hogy a rendőrök az utcán igazoltatott fiataloknak - kábítószer után kutatva - átvizsgálják a zsebeiket, cigarettásdobozaikat, és esetenként levetetik velük cipőjüket és zoknijukat.

Tiltakoznak a zsebek kiforgatása ellen/itthon/20030708acigisdobozokat.html

A jogvédők szerint ezek az intézkedések több szempontból sem felelnek meg a jogszabályoknak, ezért arra kérték Lamperth Mónika belügyminisztert, hogy tegye meg a szükséges lépéseket a jelenlegi rendőri gyakorlat megszüntetése érdekében. A TASZ jogsegélyszolgálatának vezetője, Pelle Andrea ügyvéd az [origo]-nak elmondta, hogy a Belügyminisztériumtól augusztusban kaptak választ.

A jogász elmondása szerint a minisztérium ebben nem tett mást, mint felsorolta a vonatkozó jogszabályokat, és közölte, hogy a rendőrségi eligazításokon mindig felhívják a rendőrök figyelmét a törvényességre. A korábbi nyílt levél aláírói ezt nem tartották érdemi válasznak, ezért szeptember elején újabb levelet intéztek a belügyminiszterhez. Ebben azt kérik, hogy a tárca hozzon állásfoglalást az ügyben, amely iránymutató lehet az általa felügyelt rendőrségre nézve.

A Belügyminisztérium szerint ugyanakkor nincs szükség arra, hogy állásfoglalást adjanak ki, a jelenlegi jogszabályok ugyanis világosan leírják, hogy a rendőrök mikor vizsgálhatják át valakinek a ruháját. Hegedűs András, a bűnmegelőzésért felelős helyettes államtitkár az [origo]-nak azt mondta, hogy a jogvédőknek küldött levélből kiderül, hogy a BM szerint sem lehet a rendőröknek minden ok nélkül igazoltatni, és ruházatot átvizsgálni. Hegedűs emlékeztetett arra, hogy a vonatkozó jogszabályok szerint csak akkor lehet átvizsgálni valakinek a ruháját, ha bűncselekmény vagy szabálysértés gyanúja merül fel. A rendőknek még akkor van erre lehetőségük, ha az illetőnél a gyanú szerint olyan tárgy van, ami miatt eljárást kell indítani.

A helyettes államtitkár elmondta azt is, hogy a jogvédőknek küldött levelet továbbították az Országos Rendőr-főkapitányságnak is. Hegedűs szerint ezzel megerősítették a rendőrség felé, hogy csak a törvényben foglaltak esetén végezzenek ruházati átvizsgálást.

Pelle Andrea elmondása szerint ugyanakkor hiába hívták fel a BM figyelmét a kérdéses rendőri intézkedésekre, annak semmi eredménye nem volt. Az azóta eltelt két hónapban a rendőrök ugyanúgy folytatták a jogvédők által vitatott "motozásos igazoltatást", mint korábban. A TASZ-nak az elmúlt hetekben is többen jelezték, hogy átvizsgálták őket a rendőrök.

Az érintettek rendszerint arról számolnak be, hogy az utcán megállítják őket a rendőrök, megkérdezik tőlük, hogy van-e náluk kábítószer, majd átvizsgálják a ruházatukat és kipakoltatják velük a zsebeiket. Nem ritka az sem, hogy drog után kutató rendőrök levetetik a fiatalok cipőjét és zokniját is.

Bár sokan kifogásolják a rendőrök eljárását, arra kevesen hajlandóak, hogy panaszt is tegyenek. Ilyen ügyben eddig mindössze egy fiatal vette igénybe a TASZ jogsegélyszolgálatát. A fiatalember egy etyeki zenés rendezvényen vett részt, ahol az érkezők többségét átkutatták a rendőrök. Átvizsgálták az ő ruháját is, még a cipőjét is levetették vele. A fiatalember ezt követően panaszt tett a bicskei rendőrkapitányságon. Ebben kifogásolta, hogy átvizsgálták a ruháját, valamint azt, hogy hiába kérdezte a rendőröktől az intézkedés célját, ők ezt nem közölték vele. A panaszt a bicskei rendőrkapitányság elutasította - mondta Pelle Andrea.

A három civil szervezet mellett megszólalt az ügyben az adatvédelmi biztos is. Péterfalvi Attila ombudsmanhoz a lakóautókban tűcsereprogramot végző Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány fordult beadvánnyal. A szeretetszolgálat szintén az igazoltatásra és a személyek átvizsgálására vonatkozó szabályokra volt kíváncsi. A szervezet ugyanis attól tart, hogy sok intravénás drogos azért nem keresi fel őket, mert félnek, hogy a lakóautókban vagy azok közelében igazoltatják őket a rendőrök.

Az ombudsman ebben az állásfoglalásban közölte, hogy "a közhiedelemmel és korábbi hibás reflexekkel ellentétben a rendőrnek nincs joga korlátlanul, cél nélkül igazoltatást végezni". Péterfalvi hozzátette, hogy csak olyan személyeket lehet lehet átvizsgálni - a köznyelv szerint megmotozni -, akik gyanúsíthatók valamilyen bűncselekmény elkövetésével. A gyanú ugyanakkor nem alapulhat valamilyen feltételezésen, előítéleten, azaz nem vizsgálható át valaki csak azért, mert ruházata vagy éppen frizurája megkülönbözteti másoktól - derül ki az ombudsman állásfoglalásából.

Pethő András