Alkotmánybírósághoz fordultak a kismamapótlék miatt

Vágólapra másolva!
Soron kívüli eljárást kért az Alkotmánybíróságtól a kismamák jövedelempótlékának ügyében két Somogy megyei ügyvéd. A két ügyvéd szerint alkotmányellenes, hogy öt év helyett csak három évre visszamenőlegesen, kamatok nélkül jár a kismamáknak az elmaradt jövedelempótlék. A jogászok a családtámogatási törvényt is megtámadták az Alkotmánybíróság előtt, mert a szerint csak a kettős ikrek után jár dupla összegű gyermekgondozási segély, a hármas vagy többes ikrek születése esetén a juttatás összege már nem arányos a gyermekek számával.
Vágólapra másolva!

A kismamapótlék ügyében perelő Somogy megyei ügyvéd, Radovics Csilla az [origo]-nak elmondta: értetlenül fogadta ügyvédtársával az Alkotmánybíróság döntését, miszerint nem tárgyalják soron kívül beadványukat.

A két ügyvéd alkotmányellenesnek találta a Legfelsőbb Bíróság döntését, miszerint öt év helyett csak három évre visszamenőlegesen, kamatok nélkül jár a kismamáknak az elmaradt jövedelempótlék. A soronkívüliséget az érintettek nagy számára való tekintettel kérték. Radovics Csilla emlékeztetett arra, hogy a Legfelsőbb Bíróság soron kívül tárgyalta az ügyet.

A beadványt Holló András elnök soron kívül szignálta, a továbbiakban azonban a szokásos ügymenetben tárgyalják a beadványt - mondta Radovics, aki azt reméli, hogy az AB elnöke felülvizsgálja döntését. Az ügyvédnő azt nem tudta megmondani, mikorra várható döntés az ügyben.

Radovics Csilla az [origo]-nak elmondta, hogy a családtámogatási törvényt is megtámadták az Alkotmánybíróság előtt, mert szerintük alkotmányellenes, hogy csak a kettős ikrek után jár dupla összegű gyermekgondozási segély, a hármas vagy többes ikrek születése esetén a juttatás összege már nem arányos a gyermekek számával. "Jó lenne már észrevenni, hogy minden gyerek gyerek" - közölte az ügyvéd.

A Legfelsőbb Bíróság nyáron mondta ki, hogy 2000 januárjától 2002 márciusáig jár a 6700 forintos jövedelempótlék, kamatok nélkül. Az Országgyűlés szeptember 8-án szinte egyhangúlag fogadta el azt a törvényt, amely szerint a jövedelempótlék nem minősül jövedelemnek, ezért mentesül a személyi jövedelemadó és minden egyéb közteher alól. A kormányszóvivő szeptember 3-án jelentette be, hogy a jogosult kismamák még idén, egy összegben kapják meg a nekik járó jövedelempótlékot. Az intézkedés mintegy 250 ezer kismamát érint, a jövedelempótlék többletigénye valamivel több mint 33 milliárd forint.

Harrach Péter fideszes képviselő közleményt adott ki, mely szerint a két ügyvéd javaslata mgegyezik az ő és Mátrai Márta korábbi módosító javaslataival. "A Fidesz határozott álláspontja, hogy a parlamentnek joga és lehetősége van a Legfelsőbb Bíróság döntését kibővítve a juttatást minden érintett kismamának kifizetni. Az LB döntése szakmailag korrekt volt, viszont a kiterjesztés politikailag is kívánatos lenne, mert megszüntetné a megkülönböztetést a három éven belül és az azon túl jövedelempótlékra jogosult kismamák között. A kormánytöbbség a fideszes képviselők javaslatát egyöntetűen leszavazta. Reméljük, az Alkotmánybíróságnál nagyobb sikerrel járnak az ügyvédek és a kismamák" - áll a közleményben.