Béremelésért tüntettek az orvosok

Vágólapra másolva!
Öt-hatszáz orvos és kórházi dolgozó gyűlt össze csütörtök délután az egészségügyi minisztérium épülete előtt, hogy tiltakozzanak egy, az egészségügyi dolgozókat érintő törvényjavaslat ellen. Sérelmezték továbbá, hogy szerintük a tárca nem hajlandó érdemben tárgyalni velük. A demonstrációt az orvosi kamara és az egészségügyi dolgozók szakszervezete hirdette meg, hogy felhívják a tárca figyelmét az együttműködés hiányára. Emellett követelik, hogy törvény garantálja az orvosok bérének folyamatos emelését.
Vágólapra másolva!
Ma délután tüntetnek az egészségügyiek/itthon/20031009madelutan.htmlUtcán tiltakoznak az egészségügyiek/itthon/20031001utcara.htmlHiába könyörgött az államtitkár Cser Ágnesnek/itthon/20031008hiaba.html

Az időjárás nem kedvezett az egészségügyi dolgozóknak, mert végig zuhogó esőben kellett demonstrálniuk a szaktárca épülete előtt. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke már szerdán figyelmeztette az újságírókat, senki se számítson hatalmas tömegre. Jóslata helyesnek bizonyult, mivel mintegy öt-hatszázan jelentek meg az Arany János utcában, az egészségügyi minisztérium előtt, igaz, az ország minden részéből érkeztek néhányan.

A tiltakozó orvosok és kórházi dolgozók kék lufikkal és a kormányt bíráló transzparensekkel vonultak az utcán. "Kökény Misi azt üzente, közkórházra miért költene" - olvashattuk az egyik táblán. Mások sem szerették jobban a tüntetők közül a kormányt: "László, Kökény, Medgyessy, kórházainkat elveszi!" - állt egy másik transzparensen. A kék, gázzal töltött lufikat, amelyeken áthúzva a hálapénz szó volt olvasható, szélnek eresztették.

A tüntetést közösen szervező MOK és EDDSZ egy furcsa, teátrális gesztussal megerősítették a szövetségüket: Éger István, a kamara elnöke átvágott egy nemzeti színű szalagot, amely a két szervezet összetartozását jelképezte. Ezután Csókai András szívsebész szólt a tömeghez. Beszédében a magyar egészségügy előtt álló szerinte két lehetséges utat vázolta fel. Az egyik, amelyet a jelenlegi kormányzat képvisel, a pokolba vezet, mert szívtelen emberek hamis értékrendjén alapul, amelynek jelszava az lehetne: a beteg embert nem szolgáljuk, inkább szolgáltatást adunk el neki. Csókai ezzel szembe állította azt a lehetőséget, ahol nincs hálapénz, és erkölcsösek az emberek. Szerinte ezért küzdenek a demonstráló szervezetek is.

Éger István azt mondta: nagyon szomorú, hogy tüntetnie kell, mert sokkal fontosabb dolgokat is tehetne, ha hagynák. Az elnök is beszélt a hálapénzről. Szerinte tarthatatlan, hogy még mindig fontos szerepe van a paraszolvenciának. Bírálta a politikusokat, a jelenlegi és a korábbi kormányokat is azért, mert a magyar egészségügy helyzetét nem tudták rendezni. Az alacsony bérek miatt szerinte sok orvos külföldön vállal munkát. Az elnök bejelentette a gyűlésen, hogy több szervezet is támogatja őket céljaik elérésében, a mentősök szakszervezete és a Vasutas Dolgozók Demokratikus Szakszervezete is szimpatizál velük.

Cser Ágnes, az EDDSZ elnöke a demonstráció végén felolvasta "hét igenes követelését". E szerint a megjelentek igent mondanak a közös jólétre és szabadságra, igent az erőseknek a gyengék iránti felelősségére, a munka, teljesítmény becsületére. Negyedik pontként igent mondtak a nemzetükért, családjukért érzett felelősségre, majd arra is, hogy érdemben részt vehessenek a döntésekben. A félelem nélküli biztonságos életre és a politikai hatalom korlátozására és ellenőrzésére is igent mondott Cser biztatására a néhány száz fős tömeg.

A tüntetésre azért került sor, mert a MOK szerint nincs érdemi tárgyalás a kamara és a kormányzat között. A demonstrálók a munkakörülményeik javítását és az orvosok bérének folyamatos emelését szeretnék elérni. Emellett nem értenek egyet az orvosok és egészségügyi dolgozók jogállásáról szóló törvényjavaslattal.

A demonstráció előtti napon, szerdán az egészségügyi minisztériumba hívták egyeztetésre a Magyar Orvosi Kamara vezetőit, a kamara azonban a szakszervezet képviselői nélkül nem volt hajlandó a tárgyalásra. A szakszervezet ugyanis nem kapott meghívót a találkozóra. Vojnik Mária, a tárca politikai államtitkára a tárgyalóteremben ugyan marasztalta a két szervezet képviselőit, de a Cser Ágnes vezette szakszervezetet nem fogadta el különálló tárgyalópartnerként, csak a MOK delegációjának részeként. Mint mondta, a szakszervezeti ügyekben az érdekvédelmi tanács a kompetens partner.

Kökény Mihály egészségügyi miniszter a demonstráció kapcsán azt mondta csütörtökön, hogy akár hétvégén is bemehetnek hozzá a minisztériumba egyeztetni a MOK képviselői, nyitott a tárgyalásokra.