Nyilvános beszédet is oktathatnak a középiskolák

Vágólapra másolva!
Heti egy órában nyilvános beszédet is tanulhatnának azok a középiskolás diákok, akik nyelvi előkészítő osztályokban kezdik meg tanulmányaikat jövő szeptembertől - tartalmazza az oktatási tárca tájékoztató anyaga. "Az ehhez szükséges 30 órás tantervet, digitális tananyagokat a minisztérium kidolgoztatja, és minden érdeklődő számára 2004 februárjára elérhetővé teszi" - olvasható a minisztérium pedagógiai programról szóló ajánlásában.
Vágólapra másolva!

A cél az, hogy tovább lehessen erősíteni a diákok munkaerő-piaci esélyeit - mondta Öveges Enikő, a tárca idegen nyelvi referense, aki kifejtette: fontosnak tartják, hogy diákok képesek legyenek véleményük kifejtésére, mondanivalójukat kellőképpen alá tudják támasztani. A nyilvános beszéd oktatásához a tervek szerint akkreditált pedagógusképzés is kapcsolódna. A szaktárca javaslata alapján szintén ezeken az évfolyamokon heti egy-két órában a "demokratikus állampolgárságra nevelés" is a tananyag része lehetne. Célja az, hogy a diákok jelenre vonatkozó tudása minél inkább személyes tapasztalatokra épüljön. A minisztérium javaslatában a lehetséges eszközök között az esetelemzést, szerepjátékot, döntési helyzetek elemzését, aktuális kérdések feldolgozását említi.

A nyelvi előkészítő évfolyamokon a kötelező tanórai foglalkozásoknak megfelelő 27,5 órás időkeret legalább 40 százalékát, minimum heti 11 órát intenzív idegen nyelvi képzésekre kell fordítani. Ehhez a heti óraszámok függvényében részletes tantervi és módszertani javaslatokat készít a szaktárca, amely azt is javasolja, hogy ezeket az osztályokat két, maximum 18 fős csoportra bontsák, s 2-3 nyelvtanár összehangoltan foglalkozzon a diákokkal.

Az első évben iskolánként egy-egy ilyen osztály indulhat - mondta az oktatási tárca illetékese. A nyelvi előkészítő osztályokban a fennmaradó idő további 25 százalékát informatikai képzésre kell fordítani, ami 11 órás idegen nyelv oktatás esetében heti négy órát jelent. A minisztérium által javasolt óraszámban a nemzetközi számítógépes vizsgához szükséges ECDL modulok nagyobb része elsajátítható. A nyelvi előkészítő évfolyamokon is biztosítani kell a legkevesebb heti két testnevelés órát, ami mellett heti 1-2 órában beiktathatók lennének mentálhigiénés programok: a szenvedélybetegségekről, egészségmegőrzésről szóló előadások, valamint erdei iskolai foglalkozás is.

A minisztérium azt javasolja, hogy az érintett fenntartók október végéig állapodjanak meg a nyelvi előkészítő osztályok indításáról, amelyek alapján az intézmények meghirdethetik ezeknek az évfolyamoknak az elindítását. Az ezekbe az osztályokba járó diákok után az alapnormatíva mellett a két tanítási nyelvű iskolák normatíváját - plusz hatvanhatezer forintot - biztosítja a büdzsé. A szükséges személyi és tárgyi feltételek biztosítására a minisztérium ajánlásában 2004. augusztus 20-át jelölte meg. Öveges Enikő arra számít, hogy első évben azokban az iskolákban indulnak ilyen osztályok, ahol a háttér biztosított.