Tb-önkormányzatok helyett tanácsok lesznek

Vágólapra másolva!
Januártól egészségbiztosítási és nyugdíj-biztosítási tanács felügyelné a tb-alapok gazdálkodását. A két kilenc tagú testület ellenőrzés helyett inkább tanácsadói szerepet kapna, tagjait a munkaadók, a szakszervezetekés a kormány delegálná, de a parlament választaná meg. Az erről szóló javaslat a héten kerül az érdekegyeztető tanács elé.
Vágólapra másolva!

A kormány tervei szerint januártól a tb-alapok gazdálkodását egészségbiztosítási és nyugdíj-biztosítási tanács felügyelné. A héten az érdekegyeztető tanács elé kerülő elképzelés nem az Orbán-kormány alatt megszüntetett rossz emlékű tb-önkormányzatokat keltené életre, a cél a kormányprogram teljesítése - írja a Magyar Hírlap.

A lap szerint a parlament által megválasztandó testület valódi ellenőrzési jogosítványok nélkül, inkább stratégiai tanácsadói, illetve jogszabály-véleményező szerepet kapna, semmint ellenőrzési és irányítási jogosítványokat. A javaslat szerint a tanácsok a költségvetési és a zárszámadási törvényeket ellenőrizhetnék, illetve a tb-reform további kialakítása lehetne a feladatuk.

A kilenc fős tanácsokba a szakszervezetek, a munkaadói testületek, illetve a kormány delegálna majd tagokat, akiket a parlament választana meg. A tervek szerint azonban nem lehetnének tagok, köztisztviselők, országgyűlési képviselők, illetve az érdekvédő szervezetek választott tisztségviselői, de kizárnák olyan cégek alkalmazottait is vagy tulajdonosait is, amelyek szerződéses kapcsolatban állnak a két társadalombiztosítási alap egyikével, vagy az adóhivatallal, a Pénzügyminisztériummal illetve a szociális minisztériummal.

A jelöltektől elvárnák a szakmaiságot, és a tanácsadó testületet szeretnék távol tartani a napi politikától. Ennek értelmében csak olyan jelöltet lehetne delegálni, aki korábban a szociális területen tevékenykedett. A testület tagjai javadalmazásként a főosztályvezetői átlagkereset 80 százalékát, körülbelül 3,5 millió forintos juttatást kapnának, a tagok közül választott elnök pedig a főosztályvezetői illetmény 120 százalékát, közel 5,2 millió forintot - derült ki a Magyar Hírlap cikkéből.