Nem fogadták el az EP-választásról szóló törvényt

Vágólapra másolva!
A Fidesz leszavazta az európai parlamenti választásokról szóló törvényjavaslat kétharmados támogatottságot igénylő részeit, amelyek a lényegi szabályokat tartalmazzák. Így a Belügyminisztériumnak új javaslatot kell benyújtania. A szavazás előtti heves vita lényegében egy kérdés körül forgott: a Fidesz nem fogadta el, hogy állami pénzen csak az Országos Választási Bizottság által javasolt személyek utazzanak a külképviseletekre szavazatszámláló bizottsági tagoknak, pártdelegáltak viszont nem. A választást 2004 nyarán kellene megtartani.
Vágólapra másolva!

Heves vitát követően végül 195 kormánypárti igen, 155 ellenzéki nem és 16 MDF-es tartózkodás mellett nem fogadták el az európai parlamenti (EP) választásokról szóló törvényjavaslat érdemi, kétharmados támogatást igénylő részeit. A javaslat néhány pontja csak egyszerű többséget igényelt, ezeket a kormánypárti képviselők igen szavazatával elfogadták.

A törvényjavaslatról régóta folyik a vita, két hete a módosító javaslatokról való szavazáson az ellenzék és a kormányoldal addig szavazta le egymás módosító javaslatait, míg végül az eredeti, mindkét fél által módosítandónak ítélt javaslat maradt bent. A Fidesz akkor egyértelműen elutasította, hogy a külképviseleteken elektronikusan lehessen szavazni.

A kormánypártok végül elfogadták a Fidesz indítványát, és azt javasolták, hogy minden külképviseletre küldjenek szavazatszámláló bizottságot. A Fidesz azt akarta, hogy 3 tagú bizottság utazzon minden egyes külképviseletre, azaz 71 országba. A 3 főből a bizottságok felében 2 kormánypárti, 1 ellenzéki, a másik felében pedig 2 ellenzéki, 1 kormánypárti delegáltat küldtek volna. A kormánypártok ezzel szemben az Országos Választási Bizottság (OVB) által delegált, az Országgyűlés által megválasztott tagokat küldött volna, így az OVB-nek a pártok véleményét is figyelembe kellett volna vennie.

A pártok ezen felül küldhettek volna még delegáltakat, de csak saját pénzből, nem az állam költségére, mint ahogy ezt a 3 fős bizottság esetében tervezték. A zárószavazás előtti vitában a kormánypártok - a leghevesebben Eörsi Mátyás az SZDSZ-ből - azzal vádolta a Fideszt, hogy állami pénzből akarják utaztatni a pártkatonáikat. Salamon László (Fidesz) ezt többször kikérte magának. Közölte: azért nem támogatják a javaslatot, mert az OVB csak olyan tagokat tudna delegálni szerintük, akik valamiképpen kötődnek az Országos Választási Irodához, annak révén pedig a Belügyminisztériumhoz (BM).

A Fidesz azt is kifogásolta, hogy a legutóbbi egyeztetésen szerintük gyakorlatilag megegyeztek, mivel elfogadták Lendvai Ildikó MSZP-s frakcióvezető azon javaslatát, hogy ne minden külképviseletre küldjenek szavazatszámláló bizottságot. A BM által benyújtott javaslat azonban nem ezt tartalmazta.

A BM várhatóan rövid időn belül új javaslatot nyújt be. A törvényt azonban november végéig el kellene ahhoz fogadni, hogy biztonsággal le lehessen bonyolítani jövőre az EP-választást. Ehhez azonban az is szükséges, hogy kompromisszumos javaslat szülessen, és azt egységesen elfogadja mindkét oldal.