Több ezer ellátatlan játékszenvedély-beteg kószál az országban

Vágólapra másolva!
Magyarországon először külön kórházi részleg foglalkozik a játékszenvedély-betegekkel. Az erre specializálódott orvoscsoport egy teljesen új terápiával próbál segíteni a játékfüggőkön. Erre szükség is van, mert a betegek száma folyamatosan nő, és egyre többen várnak orvosi segítségre. Nyugat-Európában a kóros játékszenvedély a lakosság 1-3 százalékát érinti, a férfiaknál ötször-hatszor gyakoribb, mint a nőknél.
Vágólapra másolva!

Az biztos, hogy több beteget fogunk kigyógyítani kóros játékszenvedélyéből, mint amekkora esélye van egy szerencsejátékosnak a nyerésre - mondta dr. Fehér Ferenc a Nyírő Gyula Kórház játékszenvedélybeteg-osztályának megnyitóján. Az osztályon 27 ágy várja a nyerőgép-, kártya- vagy kaszinófüggőket. Magyarországon eddig egyik kórházban sem foglalkoztak külön osztályon ezekkel a betegekkel. Pedig a 90-es évek elejétől, ahogy itthon is elterjedtek a nyerőautomaták, egyre többen kérték saját maguk vagy hozzátartozóik kezelését. Több ezer ellátatlan játékszenvedély-beteg kószál az országban - állítják a Nyírő Gyula Kórház orvosai. Ezért döntöttek úgy, hogy külön osztályon egy egészen új módszerrel próbálnak segíteni a játékszenvedély-betegeken. Az úgynevezett Minnesota-modellt alkoholistáknál alkalmazzák főleg Amerikában. Elsőként a magyar orvosok próbálják ki játékszenvedély-betegeken.

A módszer lényege, hogy a betegek 3 hónapig folyamatosan az osztályon vannak, szigorú szabályok és az általuk óráról órára kitalált napirend keretei között. Miután a beteg kitalálta, hogy mivel akar foglalkozni aznap, tartania kell magát a napirendjéhez, melyben különböző terápiás foglalkozások, olvasás, videózás, sőt önéletrajzírás is szerepel. Egyelőre öt beteget kezelnek a Nyírő Gyula Kórházban, de dr. Csorba Csilla adjunktus szerint nagy az érdeklődés. A modell bevezetéséhez szükséges eszközöket részben a kórház, részben az orvosok saját zsebből fedezték, mivel sem a Fővárosi Önkormányzat, sem a szerencsejátékokkal foglalkozó szervezetek nem támogatták a kezdeményezést.

Főleg férfiak 20 és 30 között

Nyugat-Európában a kóros játékszenvedély a lakosság 1-3 százalékát érinti, a férfiaknál ötször-hatszor gyakoribb, mint a nőknél. Általában 20 és 30 éves kor között jelentkezik, bár egyre több a tizenéves beteg is. A betegek minden mást kizárnak az életükből. Egyre gyakrabban és egyre nagyobb összegekkel játszanak, többször is megpróbálják abbahagyni, de egyre ingerlékenyebbek és depressziósabbak lesznek, ha nem játszhatnak. Folyamatosan veszítenek, de éppen ezért térnek vissza újra és újra a játékhoz, hogy visszanyerjék azt, amit korábban elveszítettek. Hazudozni kényszerülnek családtagjaiknak és barátaiknak, kölcsönöket vesznek fel, rosszabb esetben lopnak vagy sikkasztanak. Ezen a ponton lehetetlennek tűnik számukra a kilábalás.